80 éves Peter Handke Nobel-díjas osztrák író
Peter Handke a mai német nyelvű, és ezen belül az osztrák irodalom élő klasszikusa, aki szinte minden műfajban alkot. Prózaíró és drámaszerző, műfordító, forgatókönyvíró (ő írta Wim Wenders kultuszfilmjének, a Berlin felett az égnek a forgatókönyvét). Évtizedek óta Párizsban él. A délszláv háborúval kapcsolatos állásfoglalásai heves bírálatokat váltottak ki személyével és életművével kapcsolatban is.
2019-ben a Svéd Akadémia Handkének ítélte az irodalmi Nobel-díjat „egy kimagasló életműért, mely nyelvi ötletgazdagsággal emberi tapasztalatok peremterületeinek és specifitásának mélységeit tárja fel”.
Konkoly-Thege Gyula (1876–1942) statisztikus, a KSH elnöke
80 éve hunyt el Konkoly-Thege Gyula (1876–1942) statisztikus, a KSH elnöke, az MTA levelező tagja.
Egyetemi tanulmányait a budapesti Magyar Királyi József Műegyetemen kezdte, ott szerzett matematikai ismereteit statisztikusi munkásságában hasznosította. Később átiratkozott a Budapesti Királyi Magyar Tudományegyetemre, ahol 1907-ben államtudományi vizsgát tett, majd 1926-ban közgazdasági doktori oklevelet szerzett.
Ma 55 éves Tóth Krisztina József Attila-díjas magyar költő, író, műfordító
Pályaképe a magyar irodalom tradíciójába egyszerre szervesen illeszkedő, ugyanakkor azt megújító látás- és beszédmódok ívét rajzolja ki. A Nyugat verselési formái, a huszadik századi és kortárs költészetre való utalások, a tárcák pillanatfelvételei vagy a novellák és regények megszólalásai együtt haladnak a nyelv és a kommunikáció problémáira alapozott irodalomfelfogással.
Tovább85 éve hunyt el József Attila (1905–1937), a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb alakja
József Attila mindössze harminckét évet élt, mégis a magyar költészet egyik legjelentősebb alakja. Az 1945 utáni szocialista kultúrpolitika mint haladó proletárköltőt piedesztálra emelte és emlékét, munkásságát a legnagyobbaknak kijáró tisztelettel ünnepelte. Műfordítóként József Attila a szomszéd népek kortárs lírájával foglalkozott és értékesek Villon-fordításai is.
TovábbDecember 1. – A magyar rádiózás napja
A magyar rádiózás napja 1925 óta létezik. Minden évben december 1-jén, a folyamatos magyar rádiósugárzás évfordulóján tartják. A jelesnap alkalmából készítettünk egy infografikát a magyar rádióhallgatási szokásokról.
Tovább355 éve született Jonathan Swift (1667–1745) angol születésű ír író, esszé- és politikai pamfletíró, anglikán lelkész
Jonathan Swift legismertebb műve a Gulliver utazásai (1726) című regénysorozata. A szatirikus regény egy kitalált szereplő képzeletbeli utazásáról szól, de a valószínűség látszatával, egyes szám első személyben, konkrét dátumokkal, négy utazást mesél el.
Tovább190 éve született Louisa May Alcott (1832–1888) amerikai író
Legnépszerűbb és leghíresebb regénye, az önéletrajzi ihletésű Kisasszonyok (1868–69). Ismert regényei még: a Régimódi lány (1870), a Fiatal urak (1871) és a Jo fiai (1886). Louisának összesen 30 könyve és novellagyűjteménye jelent meg.
Tovább100 éve született Charles M. Schulz (1922–2000) amerikai képregényalkotó, Snoopy „atyja”
220 éve alapította meg Széchényi Ferenc az Országos Széchényi Könyvtárat
1802. márciusában Széchényi Ferenc felségfolyamodványt nyújtott be a bécsi Magyar Kancellárián keresztül I. Ferenc királyhoz, hogy nyomtatott könyvekből, kéziratokból, pénzérmékből, rézmetszetekből, címerképekből és térképekből álló gyűjteményét A gróf Széchényi család Magyar Könyvtára (Bibliotheca Hungarica Familiae Comitum Széchényi) néven felajánlhassa a magyar nemzet javára.
Tovább