A Központi Statisztikai Hivatal könyvtára egyidős a magyar hivatalos statisztikai szolgálattal. Már a hivatal megalakulásakor döntöttek a könyvtár létrehozásáról is. Gorove István földmívelés-, ipar- és kereskedelemügyi miniszter Keleti Károlyt bízta meg 1867-ben a magyar hivatalos statisztika megszervezésével. Az erről készült emlékirat kezdeményezte a statisztikai munkák, folyóiratok és térképek gyűjtését, ezekből pedig a saját önálló statisztikai szakkönyvtár létrehozását. Keleti Károly már 1869-ben szorgalmazta a hazai államtudományi és statisztikai munkák kötelespéldányként való biztosítását a könyvtár számára. Az 1874-es statisztikai törvény cserekapcsolatok kialakítását ösztönözte a külföldi országok statisztikai hivatalaival.
Az 1897. évi XXXV. törvénycikk a m. kir. központi statisztikai hivatalról meghatározó lépés volt a könyvtár életében is. A joganyag hangsúlyozta a könyvtár nyilvános jellegét, és egyúttal kötelespéldány-gyűjtési joggal ruházta fel. A gyűjtési jogkör kiszélesedése a hivatal könyvtárát a legnagyobb országos könyvtárak sorába emelte, sőt ma már az intézmény Európa egyik legrégebbi és legnagyobb statisztikai szakkönyvtára. Könyvtárunk 1897 óta nyilvános szakkönyvtár, a hivatal dolgozóinak kiszolgálása mellett nyitva áll mindenki számára.
Az 1898. évi XX. törvénycikk előírta a magyar hivatalos statisztika intézménye számára az önálló épület létrehozását, benne könyvtári célokat szolgáló helyiségekkel. Még ebben az évben teljesült a törvényi előírás, a Központi Statisztikai Hivatal és Könyvtára jelenlegi helyére (1024 Budapest, Keleti Károly u. 5.) költözött.
Az 1956. január elsejétől szervezetileg önálló egységként működő intézmény a KSH Könyvtár és Dokumentációs Szolgálat nevet 1972-ben vette fel. Ezzel is hangsúlyozták, hogy a gyűjtő-megőrző funkció mellett a feltárás, a tájékoztatás és az információ szolgáltatása egyaránt fontos volt. További feladatai közé tartozott többek között statisztikatörténeti és történeti statisztikai kutatások végzése, valamint ehhez kapcsolódóan különböző szakirodalmi összeállítások, tanulmányok készítése és kiadása.
2008. január 1. óta az 5/2007. sz. elnöki határozat alapján intézményünk neve KSH Könyvtár lett. Könyvtárunk országos szakkönyvtár, de közművelődési feladatokat is ellát. Ennek szellemében 2010 őszétől Budapest II. kerületének lakosai előtt, míg 2012. január 1-től már mindenki számára hozzáférhető a kölcsönzés lehetősége.
IRODALOM
Rózsa Dávid: Másfél évszázad – élő örökség. Mérföldkövek a Központi Statisztikai Hivatal könyvtárának történetében. Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 2013. (60. évf.) 10. sz. 411–420.
Rózsa Dávid: Szakkönyvtár a holnap határán. Budapest, KSH Könyvtár, 2018. 165–195.