20 éve hunyt el Dányi Dezső (1921–2000) történeti demográfus, a KSH könyvtárának igazgatója
Több évtizedes pályája során jelentős eredményeket ért el a történeti statisztika, a statisztika-történet és a történeti demográfia területén.
Irányításával és egyre több, különböző hátterű és profilú közreműködővel folytatódott a könyvtárban a Kovacsics József idején megkezdett történeti statisztikai kutatómunka. Könyvtári munkássága kezdeti szakaszában közreműködött a Kovacsics által szerkesztett A történeti statisztika forrásai című kötet bibliográfiai fejezetének összeállításában, majd Dávid Zoltánnal közösen megjelentette Az első magyarországi népszámlálás (1784–1787) című kötetet. 1961–1962-től rendszeresen szerzője volt a Demográfiának és a Statisztikai Szemlének. A nemzetközi történeti statisztikai szakirodalom hazai megismertetéséhez nagy számban referált orosz, angol, német, francia, cseh, szlovák és lengyel cikkeket, tanulmányokat, könyveket. 1967-től kezdeményezőként, szerzőként, szerkesztőként jelentős szerepe volt a könyvtár, illetve a KSH NKI kiadványsorozatainak (Történeti statisztikai évkönyv, Történeti statisztikai kötetek, Történeti statisztikai füzetek, Számok és történelem, Kutatási jelentések, Történeti demográfiai füzetek, MTA Demográfiai Bizottságának közleményei) megjelentetésében. Az 1990-es években kutatásai területileg is kibővültek: foglalkozott a Felvidéken élő magyar kisebbség népesedési problémáival, részt vett az 1992. évi budapesti nemzetközi nemzetiségi statisztikai konferencián, és közreműködött az 1857. évi erdélyi népszámlálás kötetbe foglalásában. Részt vett a Kollega Tarsoly István által főszerkesztett Magyarország a XX. században II., többek között a népességi viszonyokkal foglalkozó kötetének szerkesztésében. Publikációi mellett fontos konferenciák, ülések kiváló előadója is volt, mivel azonban előadásait szabadon tartotta, ezeknek írásos nyoma többnyire nem maradt fenn.
Forrás: Rózsa Dávid: Dányi Dezső. In: Portrék a magyar statisztika és népességtudomány történetéből. Életrajzi lexikon a XVI. századtól napjainkig. Főszerk.: Rózsa Dávid. Budapest, 2014, KSH Könyvtár. 160–161. p.