Voltaire: XII. Károly svéd király története: nyolc könyvben
Voltaire: XII. Károly svéd király története: nyolc könyvben
Budapest, Európa Könyvkiadó, 1965. 299 p.
Raktári jelzet: 598422
A közismert francia író és gondolkodó, Voltaire által írt életrajzból az utolsó nagy, svéd katonakirály, XII. Károly (1697-1718) pályafutását és jellemét is megismerhetjük. Károly a nagy északi háborúban (1700-1721) legalább három, szomszédos hatalommal kellett, hogy küzdelmet folytasson. Még, szinte gyermekkirályként kellett, hogy megőrizze az akkorra már birodalommá növekedett Svédország területi egységét. Kalandos életét nem csak a trónra lépésétől egyre fenyegetőbbé váló külpolitikai helyzet, de hagyományos, katonai neveltetése is befolyásolta.
A mű lapjain a Voltaire által kikérdezett, Károlyt közvetlenül is ismert tisztekkel együtt eleveníthetjük fel, amint a svéd király katonáival együtt menetel, és velük együtt nélkülözi a megfelelő élelmiszert és ruházatot, amint fáradhatatlanul gyakorlatoztatja a svéd bakákat még a Skandináviától oly’ messzi török területekre vetődve is.
A könyv olvasóinak szerencséjére Voltaire egyik történelmi szereplő irányában sem volt elfogult. Még I. (Nagy) Péter orosz cárt is kritikával illette műve lapjain a Szentpétervár felépítése miatt bekövetkezett, megközelítőleg 200 ezres emberveszteség miatt. Voltaire kiegyensúlyozott, elmés narrátor, aki a történelem ismeretlen hőseinek, az egyes nemzetek közembereinek is emléket állít néhány bekezdés erejéig. Ezzel nem csak észak óriásainak heroikus harcát láthatjuk egészen közelről, hanem megismerhetjük a bátor, és királyához hűséges svéd, szabad paraszti társadalmat, de a több ellenséggel egyszerre küzdő lengyel népet is. Rálátást kapunk a korabeli nagy diplomáciai sakkjáték nagyobb súlyú résztvevőinek, így Nagy-Britanniának, a Francia Királyságnak, vagy az Orosz Birodalomnak az érdekeire is. Aki venné a bátorságot, és megismerkedne XII. Károly életével, ebben a Voltaire-i tolmácsolásban kibontakozhat előtte a 18. század eleji diplomáciai univerzum is.