2022. június 14-én elhunyt dr. Hernádi László Mihály (1944–2022), könyvtárunk korábbi igazgatóhelyettese
Dr. Hernádi László Mihály 1979 és 1984 között a KSH Könyvtár feldolgozási osztályát is irányította. A Szinnyei József-díjas könyvtáros, középiskolai tanár közel 30 szakkönyvet írt vagy állított össze, emellett 6 bibliográfiát és 17 repertóriumot is; köztük az első hazai egyedi számítógépes folyóirat-repertóriumot.
Nyugodjon békében!
A visszaemlékezéseiben is olvasható, könyvtárunkhoz és dr. Dányi Dezső egykori főigazgatóhoz kötődő alábbi kis történettel búcsúzunk tőle.
"Megismerkedésem a KSH Könyvtárának főigazgatójával onnan kezdődött, hogy 1979 tavaszán hívtak hozzájuk a Feldolgozási Osztályt vezetni. Májusban bölcsészdoktori oklevelet szereztem. A kettőnk közötti beszélgetésre néhány héttel ezután került sor. Kölcsönösen és felváltva kérdezgettük egymást, kit mi érdekelt.
- Párttag? - dörmögte a kérdést jellegzetesen mély hangján.
- Nem. - De ebben a nem-ben határozottan az is benne volt, hogy nem is leszek.
Majd én következtem:
- Úgy hallottam, hogy itt lehet heti egy kutatónapot kapni.
- Nagytakarításra nem adok!
- Nekem nem is arra kéne...
- Helyes, akkor tessék földolgozni Magyarország életszínvonalát 1849-től 1914-ig.
A felvételt megbeszéltük, kezdés: 1979. július 1-jén. Viszont egész addig rémálmaim voltak a kapott feladat miatt. Az első munkanapon első dolgom az volt, hogy a főigazgató úrnak visszaadtam a feladatot, és lemondtam a kutatónapról. Kedvesen érdeklődött, hogy ugyan már, miért?
- Ahhoz, hogy ezt valaki a siker reményében földolgozhassa, egy személyben kell lennie történésznek, gazdaságtörténésznek, jogásznak, statisztikusnak, demográfusnak - meg nem tudom, még mi mindent soroltam föl. - Nem véletlen, hogy erre idáig még senki sem vállalkozott. Köszönöm, akkor inkább nem kérek kutatónapot.
Kajánul elnevette magát, de azt nagyon értékelte, hogy nem dőltem be az általa megadott téma csapdájának. Még mindig mosolyogva fogadta el azt a két területet, amit én jelöltem meg: bibliográfiák, repertóriumok. Amikhez értek. Innentől a KSH IBM 370-es számítógépén dolgozhattam. Így készítettem el 1980-ban az első hazai egyedi számítógépes folyóirat-repertóriumot."
(Részlet a Kaleidoszkóp és visszaemlékezések c. munkából.)