Forrás: szeged.ma |
Farkas Bertalan kutatási kísérletek és megfigyelések sorát végezte el a nyolcnapi űrtartózkodása alatt. Tevékenysége nemzetközi elismerést hozott az országnak. A mai napig foglalkozik az űrhajózás népszerűsítésével. A nemzetek sorában így hetedikként lépett ki Magyarország az űrbe!
További részletek a Qubit oldalán olvashatók.
A nyolcvanas évek óta számos környezetvédelmi program keres megoldást Földünk és atmoszférájának sérülékenységére, amelyre az űrutazások során látottak, tapasztaltak hívták fel a figyelmet. Így lett június 5-e a Nemzetközi környezetvédelmi világnap.
A Székely Hírmondóban jelent meg egy írás „A székelyeké is Farkas Bertalan” címmel 2017-ben, melyben Deák Marika készített interjút az űrhajóssal. Ebből idéznénk pár sort.
A teljes cikk itt olvasható.
„Azok, akik felkerülnek a világűrbe, jobban megértik a környezetvédelem fontosságát. Megváltozik a szemléletmódjuk, hazatérésük után másként tekintenek a környezetükre, rájönnek, mennyire fontos, hogy megvédjük a mi kis Földünket, megőrizzük az utókor számára.” – nyilatkozta a hírmondónak Farkas Bertalan.
Megható, egyben elgondolkodtatók szavai az űrrepülésről: „Magát az űrrepülést, a világűrt semmihez nem lehet hasonlítani. Önmagában óriási felelősséget jelent, ha „fent” vagyunk, tökéletesen kell működnie az ember szervezetének, meg kell felelnie annak a követelménynek, amit előírtak számára, mindehhez hatalmas összpontosítás szükséges. Érdekes érzés az űrhajózással járó súlytalanság megtapasztalása is! Nem űrturistaként mentünk a világűrbe, hanem egy tudományos kutatóprogram résztvevőiként, amely három területről szól: magyar kísérletek, nemzetközi és szovjet kutatások. Ennél szebb és felelősségteljesebb feladatot az ember nem tud elképzelni magának!”
Farkas Bertalan százados, kutatóűrhajós, vadászpilóta az első magyar asztronauta érdeme mellett egy másik világhírű magyart is meg kell említeni az űrutazással összefüggésben. Vajon mit jelenthet, kire utalhat a szegedma.hu oldalán Várkonyi Balázs tollából megjelent cikk címe, amely így szól: „Negyven éve történt: egy magyar a Kármán-vonalon túli világban”?
Forrás: budaorsiinfo.hu |
A cikk itt olvasható teljes szöveggel.
Zárásként egy-két emlékezetes tényt szeretnénk megosztani az Olvasókkal az űrutazásról. 1980. május 26-án Farkas Bertalan olvasta fel az esti mesét a gyerekeknek, a TV Macit és kislánya piros-fehér-zöld színű babáját is magával vitte az űrbe. Az utazás során magyaros ételkonzerveket ettek. Farkas Bertalan űrruhája a Hadtörténeti Múzeumban tekinthető meg.
Számos korabeli újság, folyóirat olvasható, böngészhető a Hungaricana oldalán, amelyben az űrutazás részleteiről is lehet olvasni.