Mike Károly: Szelíd kapitalizmus
Budapest, Gondolat K., 2020. 284 p.
Raktári jelzet: 676582
Hogyan működik az a gazdasági rend, amelyet „piacgazdaságnak” vagy „kapitalizmusnak” szokás nevezni? Mik a rendszer lényegi mechanizmusai? Hogyan állnak össze ezek a mechanizmusok káosz helyett renddé? Miben áll a rendszer sikere vagy kudarca? A könyv ezekre a kérdésekre keresi a választ, amelyeket a magyar piacgazdaság néhány alapvető jelenségének értelmezésére és értékelésére is felhasznál.
A könyv néhány - a közgazdasági gondolkodásban rögzült - téveszmére világít rá. Az egyik ilyen széles körben osztott gondolat, hogy az egyéni viselkedést a gazdasági életben alapvetően a szűk önérdek jellemzi. Egy másik, az elsővel összefonódó elképzelés, hogy az egyének közötti alapvető viszonyt, interakciót a verseny jelenti. A vitákon átívelő egyetértés abban mutatkozik meg, hogy a jelenségek mélyén az önérdekkövetés és az általa tüzelt versengés húzódik meg.
A szerző statisztikai mintavételen alapuló empirikus elemzést végez a magyar gazdaságra, amelyben felhasználja a regressziószámítás eszközét.