115 éve született Robert Merle (1908–2004) Goncourt-díjas francia író
Robert Merle Magyarországon ma is az egyik legnépszerűbb francia író, minden könyvét lefordították, 3,5 millió példány kelt el belőlük.
Merle a II. világháború alatt három évig volt német hadifogságban, a dunkerque-i csatában szerzett élményeit Két nap az élet című regényében örökítette meg, ezért kapta meg 1949-ben a legrangosabb francia irodalmi díjat, a Goncourt-díjat.
Pszichológiai érdeklődése ihlette Mesterségem a halál című regényét, amely az auschwitzi haláltábor megszervezőjének fiktív önéletrajzát adja dokumentumok alapján. A regény főszereplője az auschwitzi tábor igazgatója, Rudolf Höß (a könyvben Rudolf Lang), akinek legfőbb motivációja a kötelességtudat és a felülről érkező parancs végrehajtása.
A Védett férfiak című regényének világában egy járvány kiirtotta a férfiak többségét, a nők átveszik a társadalmi szerepüket, és övék lesz mind a politikai, mind a gazdasági hatalom. Merle egyúttal a társadalmi szerepek megfordításával megmutatja férfiolvasóinak, milyen elnyomásnak vannak kitéve a nők a mindennapi életben.
Az 1972-ben megjelent Malevil az atomháború után, a középkorba visszasüllyedt világ túlélőinek küzdelmét mutatja be, némileg megjósolva a csernobili katasztrófát.
A 2001-es Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendégeként Robert Merle – aki betegsége miatt már nem tudott eljönni Budapestre, és telefoninterjúban „üzent” magyar olvasóinak – maga is azt nyilatkozta, hogy történelmi műveiben a lehető legteljesebb ténykutatási adatokat, forrásokat használta fel. Mikor sikereiről kérdezték megjegyezte, hogy ahhoz elengedhetetlen a mesélni tudás adottsága, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az adottsághoz elhivatottság is szükséges.