35 éve hunyt el Jorge Luis Borges (1899–1986), argentin költő
35 éve hunyt el Jorge Luis Borges (1899–1986), argentin költő, elbeszélő, irodalomtörténész, filozófus, könyvtáros, a 20. századi világirodalom nemzetközileg elismert alakja
Bizonyára kevesen tudják, hogy Jorge Luis Borges nem csupán prózaíró, kiváló esszéista és költő volt, hanem könyvtáros is. 1955-ben, a Perón-diktatúra bukása után a Nemzeti Könyvtár igazgatója lett, és közel húsz éven át töltötte be ezt a tisztséget, egészen 1973-ig.
Érdekesség, hogy Borges 1975-ben megjelent Homokkönyv című kötetében található A Kongresszus című elbeszélésében egy olyan csoportról ír, amelyik az emberiséget szerette volna képviselni. Ennek a szervezetnek szüksége volt egy olyan könyvtárra, amely az emberiség tudásának legjavát reprezentálná egy világkönyvtár létrehozásával. A világkönyvtár ötlete azonban nem Borgestől származik, mivel i. e. 650 körül Assurbanipal ninivei könyvtárát olyan megfontolásból építették, hogy összegyűjtsék az akkori tudás- és ismeretanyagot. Négyszáz évvel később ráadásul két könyvtár is hasonló célzattal épült: Alexandriában és Pergamonban. Az elágazó ösvények kertje című művében olvasható Bábeli könyvtár című novellájában pedig egy olyan egy képzeletbeli könyvtárról ír az argentin szerző, amelyben minden könyv azonos terjedelmű, nagyságú és kötésű. Ezek a könyvek hatszögletű könyvtárszobákban helyezkednek el, és a könyvtárban az összes lehetséges ilyen könyv megtalálható. A könyvek tartalma és sorrendje esetleges, az emberek mégis úgy gondolják, hogy tartalmazzák a létező betűk és írásjelek összes lehetséges variációját. Megszámlálhatatlan értelmetlen és értéktelen könyv között meg kell lennie a lehető legértékesebbnek is. Ez a könyvtár mindazt őrzi, amit valaha leírtak, elmondtak vagy ki fognak gondolni; minden nyelvet, amit beszélnek, és amit már elfeledtek. És ez a hatalmas könyvtár az egész világ.
Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár: válogatott prózaművek
Budapest, Európa K., 2011. 285 p.
Raktári jelzet: 597757