Beszámoló a 2021-es „Könyvtár, ami összeköt” programról
2021. szeptember 27-e és október 22-e között könyvtárunk két munkatársa közel egy hónapot töltött el a „Könyvtár, ami összeköt” programban, ahol egy könyvtári együttműködés keretében 6 határon túli és 2 magyarországi ösztöndíjas könyvtáros, illetve a pályázó könyvtárak delegáltjai vettek részt. A program célja a Kárpát-medencei fiatal magyar könyvtárosok közös munkavégzésének, tapasztalatcseréjének, szakmai együttműködésének elősegítése, támogatása. Könyvtárunkat ösztöndíjasként Kovács László, delegáltként pedig Millich Dóra képviselte. Az alábbi rövid beszámolót Millich Dóra készítette.
“Az első héten megismerkedhettünk az Országház és az Országgyűlési Könyvtár működésével és szolgáltatásaival. A második és a harmadik héten pedig megtapasztalhattuk, hogy a főváros és Magyarország különböző típusú könyvtárai hogyan működnek, és milyen módon szolgálják ki a felhasználók igényét. Végiglátogathattuk szinte az összes könyvtártípus képviselőjét, úgy mint a felsőoktatási (ELTE, Corvinus, Nemzeti Közszolgálati Egyetem könyvtárai), a megyei (tatabányai, győri és kecskeméti könyvtárak), az egyházi (pannonhalmi és zirci könyvtárak), a szak- (MTA, KSH könyvtárai), a múzeumi- (Nemzeti Múzeum könyvtára, Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum) és a nemzeti (OSZK) könyvtárakat, valamint a főváros legismertebb könyvtárait (Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, Országos Idegennyelvű Könyvtár). Az utolsó héten lehetőségünk volt az általunk választott könyvtárban eltölteni egy napot, hogy jobban megismerhessük az adott intézményben folyó munkát, illetve ellátogattunk a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár új, Teréz körúti fiókjába, valamint a Piarista Gimnázium Könyvtárába és a Petőfi Irodalmi Múzeum Könyvtárába.
Legmeghatározóbb élményeim közé tartozik az MTA Könyvtárába és a tatabányai József Attila Megyei és Városi Könyvtárba tett kirándulás. Az előbbinél felemelő érzés volt a magyar kultúra alapdokumentumait látni, mint például a Madách Imre által írt Ember tragédiájának eredeti kéziratát vagy Vörösmarty Mihály Szózatának eredeti, első javítgatott példányát. Utóbbi könyvtárnál pedig korunk fő kihívásának, a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően alakították ki a könyvtárat, nemcsak az épületet, hanem a könyvtár szolgáltatásai is tükrözik a zöldpolitikát. Számos rendezvényt szerveznek az ökológiával/klímavédelemmel kapcsolatban, illetve külön könyvtári szekció is található erről a fontos témáról.
Összességében sok élménnyel, információval és szakmai tapasztalattal lettem gazdagabb ez alatt az egy hónap alatt. Nem bántam meg, hogy csatlakoztam ehhez a rendkívül élménygazdag programhoz, amely életre szóló emlékekkel gazdagított mind szakmailag, mind emberileg.”