30 éve hunyt el Isaac Asimov (1920–1992) orosz származású amerikai író és biokémikus
Összegyűjtöttünk 10 érdekességet a sci-fi egyik nagymesteréről:
1. 1920-ban Iszaak Judovics Ozimov néven született az oroszországi Petrovicsiben. Hároméves volt, amikor szülei kivándoroltak az Egyesült Államokba.
2. Apja Brooklynban nyitott kis vegyeskereskedést, amelynek vezetésébe később már iskolásként gyakran besegített. A tudományos-fantasztikus irodalommal is üzletükben találkozott először, lelkes olvasója volt a polcokra kitett újságok ilyen tárgyú írásainak.
3. 1939-ben diplomázott a Columbia Egyetemen, majd 1948-ban ugyanott biokémiából doktori fokozatot szerzett. Miután ledoktorált, a Bostoni Egyetem orvostudományi karának tantestületéhez csatlakozott. 1958-tól kezdve már egyáltalán nem tanított, minden idejét írással töltötte (írói bevétele ekkor már nagyobb volt a tanári fizetésénél).
4. 1950-ben kiadták első regényét Kavics az égen címmel, amely hatalmas sikert aratott. 1951 és 1953 között jelent meg az Alapítvány-trilógiája (Alapítvány, Alapítvány és birodalom, Második Alapítvány), amely 1966-ban elnyerte a rangos Hugo-díjat.
5. Robotregényei is rendkívül népszerűek lettek, nevéhez fűződik a robotika szó megalkotása is, és ő fogalmazta meg a robotika három törvényét is (1. A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben, vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen.; 2. A robot engedelmeskedni tartozik az emberi lények utasításainak, kivéve, ha ezek az utasítások az első törvény előírásaiba ütköznének.; 3. A robot tartozik saját védelméről gondoskodni, amennyiben ez nem ütközik az első vagy második törvény bármelyikének előírásaiba.), amelyre nemcsak más szerzők hivatkoztak/hivatkoznak, hanem a mesterséges intelligenciával foglalkozó kutatók is komolyan tanulmányozták.
6. A tudományos-fantasztikus irodalom mellett változatos témakörökben – elsősorban tudományos ismeretterjesztési céllal – rengeteget publikált, említésre érdemes 1970-ből az Asimov Shakespeare-kalauza vagy 1976-ból az Asimov a fizikáról című műve.
7. A köztudatban elterjedt, hogy a könyvtárakban használt tizedes osztályozás (ETO) minden fő kategóriájában szerepel műve, ez azonban tévhit, mert a filozófia kategóriájába nem soroltak be Asimov-művet.
8. Közismert tény, hogy rettegett a repüléstől, életében csak kétszer ült repülőgépen. Imádta viszont a kényelmes hajóutakat, bár úszni nem tanult meg soha.
9. Asimov céljául tűzte ki, hogy elérje az ötszáz kiadott könyvet, de ezt nem sikerült elérnie: összesen 463 címet publikált. Könyveit, ismeretterjesztő kiadványait és egyéb szerkesztett műveit összeszámolva viszont több mint 500 elemet tartalmaz a teljes bibliográfiája.
10. Róla nevezték el az Asimov kisbolygót, az Asimov's Science Fiction magazint és két különböző Isaac Asimov-díjat is.