160 éve született Gustav Klimt (1862–1918) osztrák festőművész
Összegyűjtöttünk 5 érdekességet a szecessziós stílus egyik legismertebb képviselőjéről:
1. Esterházy Miklós megbízásából Klimt elkészítette a magyarországi tatai kastély dekorációját, amit Antwerpeni Nagydíjjal jutalmaznak. A festmény sajnos “elkallódott” a második világháború után, de fennmaradt róla egy fekete-fehér fotó a két világháború közti időszakból. Az elveszett festménynek elkészítették a reprodukcióját, amit a bécsi Collegium Hungaricum készíttetett el a tatai múzeumban őrzött archív fotográfia alapján.
2. Leghíresebb festményét A csókot ma a Belvedere-ben (Bécs) lehet megtekinteni. A férfialak modellje maga Klimt volt, karjában Emilie Flögét tartva. Emilie Flöge egy divatházat működtetett testvérével, és modellként is dolgozott. A ruhaanyagok mintáinak nagy részét Klimt tervezte.
3. Az arany különböző színárnyalatai dominálnak Klimt festményein. A nemesfémhez való kötődése gyerekkorára nyúlhat vissza, apja ugyanis cseh származású aranyműves volt. Ahhoz, hogy tökéletesítse az arany technikájának használatát Gustav Klimt Ravennába és Velencébe utazott, hogy bizánci művészek munkáját tanulmányozza.
4. 1894-ben a bécsi egyetem egy freskósorozatra adott megbízást a festőnek. A képeknek a filozófia, az orvostudomány és az igazságszolgáltatás allegorikus alakjait kellett ábrázolniuk, a megbízás szerint. Klimt több évig dolgozott a festményeken, ám amikor bemutatta az elkészült vázlatokat, az egyetem visszavonta a megrendelést és a már kifizetett előleg visszafizetésére kötelezte a művészt.
5. Klimt festményei napjainkban komoly összegekért cserélnek gazdát. 2006-ban pedig Klimt Adele Bloch-Bauer I képét 135 millió dollárért vette meg a Neue Galerie New York.