140 éve született A. A. Milne (1882–1956), a Micimackó írója
Az alábbiakban 14 érdekességet olvashatnak Micimackó megalkotójáról.
1. Január 18- a Nemzetközi Micimackó Nap (National Winnie the Pooh Day). Alan Alexander Milne ezen a napon született 1882-ben.
2. Milne London Kilburn városrészében született, és ott is nőtt fel. Kilburnben abba a magániskolába járt, amelyet édesapja, John vezetett. Egyik tanára a neves angol író, H. G. Wells volt, aki 1889 és 1890 között tanított ott.
3. A Cambridge-i Egyetemen matematikusként tanult és diplomázott, és ekkor kezdett dolgozni a Granta nevű egyetemi lapnál is, amelybe testvérével, Kenneth-tel együtt különböző cikkeket írt. Ennek alapján döntött úgy, hogy író lesz.
4. Részt vett az I. világháborúban, a somme-i csatában megsérült, emiatt hazarendelték Angliába. A felépülése után beszervezték a Katonai Hírszerzéshez, ahol 1916 és 1918 között propagandacikkeket írt az MI7 számára. 1920-ban hadnagyként szerelt le.
5. Milne az első pillanattól kezdve írt verseket és történeteket a fiának – ezeket először 1924-ben publikálta az Amikor még kicsik voltunk című verseskötetében.
6. Micimackó karaktere a London Evening News-ban 1925 karácsony estéjén, a The Wrong Sort of Bees című történetben jelent meg először. A Micimackó 1926-ban jelent meg könyvként, ezt követte 1928-ban a Micimackó kuckója című kötet.
7. Milne fia, Christopher Robin az 1920-as évek elején kapta ajándékba Micimackót (eredeti nevén Edwardot) az édesanyjától. A regény többi figuráját is plüssállatok ihlették: Füles 1921-ben karácsonyi ajándék, Malacka egy szomszéd ajándéka volt, míg Kangát és Zsebibabát 1925-ben kapta. A nevezetes plüssállatokat később Christopher Robin a New York-i közkönyvtárnak ajándékozta, ahol azok ma is megtekinthetők – kivéve Zsebibabát, aki egy kirándulás alkalmával elveszett. Nyuszi és Bagoly nem plüssállatokon alapultak, míg Ürge a Disney-féle adaptáció újítása volt.
8. Micimackó eredeti nevét, a Winnie the Pooh-t egy igazi medve és egy hattyú inspirálta: Winnie egy igazi fekete medvéről lett elnevezve, aki a Londoni állatkert lakója volt 1920 és 1930 között. A Milne család az egyik nyaralásukon találkoztak egy hattyúval, akit Pooh-nak neveztek el.
9. Milne 1925-ben vásárolt egy vidéki házat Ashdown Forest-ben (Sussex) és a közeli 500 holdas erdő adta az inspirációt a Százholdas Pagonyhoz.
10. A magyar fordítást Karinthy Frigyes testvére, Karinthy Emília készítette, aki több idegen nyelven beszélt anyanyelvi szinten. Karinthy Frigyes ezután formába öntötte és jelentősen át is dolgozta a szöveget, amelyre szükség volt, mert az eredeti angol szöveg csak az angol nyelvterületre és az angol kultúrára jellemző szóhasználattal íródott. A fordítás 1935-ben jelent meg Magyarországon.
11. A Micimackót szinte minden jelentősebb nyelvre lefordították, még latinra is. A fordítás a magyar orvos-irodalmár, Lénárd Sándor nevéhez fűződik, és az ötlet világszerte akkora tetszést aratott, hogy 1960-ban a Winnie ille Pu még a New York Times bestseller-listájára is felkerült – máig ez az egyetlen latin nyelvű könyv, melynek ez sikerült.
12. Az 1926-ban megjelent Micimackó regény illusztrációját E. H. Sherpard készítette, aki még barnán jelenítette meg a játékmackót. Milne az 1930-as években az amerikai producernek, Stephen Slesingernek adta el a történet jogait, aki Micimackót piros pólóba „öltöztette”.
13. A Micimackó megjelenése után Milne nem írt több gyermekkönyvet, aminek két oka volt: az egyik az, hogy fia egyre nagyobb lett, a másik pedig fia egyre növekvő hírneve volt.
14. 2017-ben film készült a Micimackó alkotójának A. A. Milne és fia, Christopher Robin életéről, Viszlát, Christopher Robin címen. A filmet Simon Curtis rendezte, a főszerepben Domhnall Gleeson, Margot Robbie, Will Tilston és Kelly Macdonald látható.
2022.01.18.