Boncz Imre (szerk.): Kutatásmódszertani alapismeretek
Boncz Imre (szerk.): Kutatásmódszertani alapismeretek
Pécs, Pécsi Tudományegyetem, 2015. 282 p.
Raktári jelzet: 799789
A KSH Könyvtár, mint nyilvános szakkönyvtár évről évre fogadja a szakdolgozatírókat, doktoranduszokat, kutatókat, hogy szakirodalommal és a könyvtár nyugodt, csöndes környezetével támogassa munkájukat. Egy főiskolás vagy egyetemista diák gyűjtőmunkájától a doktori fokozat megszerzéséig a szakkönyvtárak online és offline hozzáférést biztosítanak a saját bibliográfia összeállításához, illetve a megfelelő módszertan meghatározásához.
A KSH Könyvtár a hazai statisztikatudomány szakirodalmi információs bázisa. Minden, ami statisztikával kapcsolatos tudományos és gyakorlati igény, azt igyekszik kiszolgálni. Emellett könyvtárunk olyan, más tudományterületen kutató olvasók kéréseiben is tud segíteni, mint az egészség- vagy a sporttudomány. A Kutatásmódszertani alapismeretek című kiadvány ismertetésénél is szerepel a Központi Statisztikai Hivatal és könyvtár, mint on-line egészségügyi adatbázisokkal rendelkező intézmény.
A kötet – amely egyben tankönyv is – szerkesztője Boncz Imre pécsi egyetemi tanár, kapcsolati dékánhelyettes, intézetigazgató. A könyv szerzői az egyes fejezeteken át lépésről-lépésre vezetik az érdeklődő olvasót egy kutatás kezdőpontjától egészen a végéig. Olyan résztémákat is bemutat, mint a kutatásmódszertani és epidemiológiai alapismeretek, módszerek, költségszámítás, életminőségi és betegelégedettségi vizsgálatok. Külön fejezet foglalkozik a tudományos bizonyítékok szerepével, a bibliográfiákkal, a grafikus ábrázolás lehetőségeivel. Nem könnyű manapság eligazodni az információk tömegében. Ahogy a bevezetésben olvashatjuk: „Kihívást sokkal inkább az okoz, hogyan tudjuk a vég nélküli és átláthatatlan információözönből kiválasztani a tudományosan megalapozott <<érvényes>> tudást. Mindezt fokozza, hogy a tudomány fejlődésével egyre gyorsabban változnak ismereteink, némi túlzással, ami ma még igaz, holnap már megkérdőjelezhetővé válik.”
Naprakész, elérhető, hiteles információforrások közé tartozik például – a kötetben is bemutatott – Eurostat által szolgáltatott adatok. Az Eurostat az Európai Unió statisztikai hivatala, amelynek feladata európai szintű statisztikák összeállítása. Érdemes tudni, hogy számára az adatokat kizárólag a tagállamok statisztikai hatóságai nyújtják, a hivatal maga nem gyűjt adatot. Viszont a beérkezett adatokat összehasonlíthatóvá teszi. Más, egyéb online források mellett az Eurostat megtalálható a KSH Könyvtárának szakolvasójából az EU – átfogó statisztikai kiadványok között.
Ajánljuk a könyvet kutatóink figyelmébe!
A könyv elérhető, olvasható az Interneten is, az alábbi link segítségével.