Hagyományosan június első szombatján van a lakáskultúra világnapja. A FENA, vagyis az Európai Bútorkereskedők Szövetsége 1950-ben jött létre azzal a céllal, hogy képviselje a kereskedők érdekeit az Európai Unióban. A szövetséghez Magyarország is csatlakozott 1994-ben.
A technika fejlődésének köszönhetően fantasztikus, hogy már léteznek olyan szoftverek, amelyek képesek valósághűen megmutatni, hogy fog kinézni az elképzelt lakás. Gondoljunk csak bele!
A világnap alkalmából szeretnénk két „klasszikusról” írni. De ezúttal két lapról, melyek a lakáskultúrával foglalkoznak és segítségünkre lehetnek az inspirálódásban!
A Lakáskultúra folyóirat első száma 1965-ben jelent meg, a Belkereskedelmi Minisztérium Lakberendezési Bizottságának kiadványaként. A lap akkor 32 oldalas volt. Ez az a kiadvány, ami évtizedek óta segíti az embereket az otthonuk szépítésében, felújításában, a mindig aktuális lakberendezési ötletek megtalálásában. Színvonalas cikkek, látványos fotók, hasznos tippek, nem hiába gyűjti sok lelkes otthonszerető a régi lapszámokat is. Az újság ügyel arra, hogy széles körben kiszolgálja az igényeket. Megmutatja, hogy hogyan lehet drága alapanyagokból létrehozni újat, de ugyanakkor azokra is gondol, akik nem szeretnének sokat áldozni a felújításra, átalakításra.
A több mint három évtizede megjelenő Otthonmagazin is hasonlóképp kedvelt, mint a Lakáskultúra. Értékes, hasznos írások, áttekinthetőség, praktikusság, mind jellemző rá. Bekukkanthatunk tehetős emberek lakásaiba, megnézhetjük azokat az ötleteket, megoldásokat, amelyeket ők választottak. A kis alapterületű lakások használóra is gondolnak, számtalan helytakarékos tippel. Ízlésformáló és a trendeket követő a lap.
A folyóiratok mellett egy könyvet is szeretnénk ajánlani az olvasóink figyelmébe, amely a Régiből újat – bútorfelújítás mindenkinek címet viseli. A szerző, Krivarics Ditta, az Otthonkommandó oldal tulajdonosa, 2011-től saját blogot vezet a témában.
Bútorok, „régi kincsek” felújítására, új köntösbe bújtatására ad szerzőnk pontos leírásokat. A kötet kezdőknek kifejezetten ajánlott, hiszen egészen az alapoktól kezdi a módszerek ismertetését. A festékek, alapozók típusai, felületvédő eszközök, minden, ami szükséges a munkához. Majd aprólékosan, lépésről lépésre segít és részletgazdag fotókkal, hasznos tanácsokkal, ötletekkel látja el az olvasót, hogy mit hogyan kell tennie ahhoz, hogy az eredmény szép legyen. 18 bútorfestést követhetünk nyomon. A könyv 2015-ben jelent meg először és a lelkes bútorfelújítók örömére újabb és újabb kiadásokat is megér.
Forgassák örömmel! Alkotni jó!
Krivarics Ditta: Régiből újat – bútorfelújítás mindenkinek
Budapest, Libri K., 2020. 174 p.
Raktári száma: E 018938