Február 20. – A társadalmi igazságosság világnapja
Az ENSZ 2007-ben bevezette a társadalmi igazságosság világnapját, és minden évben február 20-án ünnepeljük meg ezt a napot. Az ünnep maga az emberi jogok győzedelmességét kívánja megtestesíteni, és egyben figyelemfelkeltésként is szolgál azon kisebbségekre, akik a mai napig elnyomásban élnek saját hazájukban.
A társadalmi igazságosság lényege az, hogy a társadalom minden tagja, etnikai, vallási, szexuális és bármely egyéb hovatartozása ellenére is részesüljön az adott társadalomban felhalmozott javakból. Lényeges még a társadalmi igazságosság szempontjából az is, hogy ne legyenek olyan törvények, ítéletek, amelyek megerősítik a társadalmi megkülönböztetést. A különböző állami szolgáltatásokhoz való jogot, valamint a munkához, ételhez, menedékhez való jogokat is érinti ez a fogalom. Ezen jogok kiterjesztésének végcélja, hogy a világ összes lakójára számára érvényesüljön a társadalmi igazságosság.
A képen látható statisztika szemlélteti Magyarország társadalmi igazságosság súlyozott index-pontszámát összehasonlítva az Európai Unió (EU) 2009 és 2019 közötti átlagával. Magyarország társadalmi igazságossági indexe 2015 és 2018 között fokozatosan emelkedett, majd 2019-ben enyhe visszaesés következett. A legutolsó adat alapján Magyarország társadalmi igazságossági mutatója megegyezett az EU átlagával.