Valkovics Emil (1930–2000) demográfus, gazdaságdemográfus
A 90 éve született Valkovics Emil (Ungvár, 1930. október 12. – Budapest, 2000. augusztus 15.) kutatóként először gazdaságdemográfiával foglalkozott. Új mutatórendszert dolgozott ki a gazdasági életrajz demográfiai fogalmával kapcsolatban, amely nemzetközi viszonylatban is egyik meghatározója lett a későbbi gazdaságdemográfiai kutatásoknak. Kutatási területeibe egyebek között a termelés és a fogyasztás népmozgalmi összefüggései, az eltartási teher minimalizálása és a népesedési optimum kapcsolata, a népesség gazdasági korfái, a gazdaságilag aktív és inaktív élettartamok vizsgálatai, és a gazdasági halandósági táblák tartoztak.
Kiemelkedő jelentőségűnek bizonyult Valkovics tevékenysége a hazai demográfiai képzés terén. Az Népességtudományi Kutatóintézetbe került kezdő kutatók számára több éven át szervezett és tartott felkészítő tanfolyamokat mindenféle ellenszolgáltatás nélkül, de később hivatalosan is megbízták a posztgraduális tanfolyamok irányításával. Oktatott demográfiát és gazdaságdemográfiát is. Tananyagait a Tankönyvkiadó több alkalommal kiadta egyetemi jegyzetként. Társszerzője volt az ELTE ÁJK és a KSH közös kiadásában 1996-ban megjelent Demográfia című tankönyvnek. A tananyagokat a demográfiai elemzés elvei és módszerei, a matematikai demográfia és a többváltozós statisztikai kapcsolatelemzés témakörében saját kutatásai és a legújabb nemzetközi eredmények felhasználásával állította össze. Élete utolsó hónapjaiban is egy korszerű, kétkötetes tankönyv megírásával foglalkozott. Posztumusz megjelenésű tankönyvében tisztázta a demográfiai alapfogalmakat, a népmozgalmi jelenségek és elemzésük főbb elveit, módszereit.
Forrás: Rózsa Gábor: Valkovics Emil. In: Portrék a magyar statisztika és népességtudomány történetéből. Életrajzi lexikon a XVI. századtól napjainkig. Főszerk.: Rózsa Dávid. Budapest, 2014, KSH Könyvtár. 723–724. p.
Október 13-án ünnepeljük a kutak és a források ünnepét
Ezen a napon feldíszítik a kutakat és virágokat dobnak a szökőkutakba. A Fontanalia (vagy Fontinalia) római pogány ünnep, amellyel a kevés víz isten egyikének, Fonsnak tisztelegtek.
Október 1. - A zene világnapja
A magyar vagy a külföldi előadókat részesítjük előnyben, amikor zenét hallgatunk? Mi motivál egy dal kiválasztásakor, az újdonság varázsa vagy csak újra fel szeretnénk idézni az ismerős dallamokat? A zenehallgatási szokásunk változik-e az évek során?
(Kép: pixabay.com)