Július 3. – Zacskómentes világnap
Az Európai Unió 2021-től megtiltotta az egyszer használatos műanyag tányérok, evőeszközök, szívószálak és pálcikák használatát. 2025-től kezdve a műanyag palackok 25-30%-át újrahasznosított műanyag hulladékból kell készíteni. Mindezen intézkedések a következő adatok árnyékában egyértelműen indokoltak.
Addig, amíg a műanyagok használata nem nyer világszerte egységes, megfelelő szabályozást, lehetőség szerint használjunk eldobható pohár helyett saját poharat a kávézókban vagy más vendéglátó egységekben. Ha pedig nem tudjuk elkerülni a csomagolás alkalmazását, használjunk könnyen lebomló anyagokból készülteket, így papírzacskót vagy lenvászon szatyrot.
A PlasticsEurope adatai szerint 1950 óta szinte töretlen ütemben növekedett a világ műanyagtermelése: Az induló évben mindösszesen másfél millió tonnából 1977-re 50 millió tonna, 1989-re 100 millió tonna előállított műanyag 2002-re megduplázódott, 200 millió tonnára. 2015-ben 322 millió tonna műanyagot bocsátott ki magából a világ ipara, majd 2018-ban elérte a döbbenetes mennyiségű 359 millió tonnát.
Mindannyiunk felelőssége, hogy a világ emberiségének élelmiszer- és energiaforrását jelentő élővilág ne károsodjon menthetetlenül.
Forrás: Nemes Gábor: A műanyag visszaszorítása – Hosszú alkony. HVG különszám, 2020. Fenntartható Fejlődés Plusz. 98–102. p.
90 éves Ferge Zsuzsa szociológus
Az idén kilencvenéves Ferge Zsuzsát, a Magyar Tudomány legfrissebb számában, születésnapja alkalmából Szelényi Iván köszönti. A két szociológus életének egyik közös színtere a Központi Statisztikai Hivatal, illetve annak könyvtára.
Június 29. – A design világnapja
Az Ipari Formatervezési Társaságok Nemzetközi Szövetsége megalakulásának 50. évfordulóján, 2007. június 29-én hirdette meg a design világnapját először, amely a hétköznapi termékekben és szolgáltatásokban megjelenő formatervezés változatosságára és szükségességére próbálja felhívni a figyelmet, a gazdasági, társadalmi kulturális fejlődés elősegítésében. A 2021-es év főtémája a sokszínűség.