2001 őszétől minden év szeptember 26-a a Nyelvek Európai Napja
Az első eseményen az Európai Unió tagországaiból ötven ország vett részt. Az Európa-szerte készülő programok felhívják a figyelmet a nyelvek elsajátításának fontosságára, a kultúrák közti különbségek megőrzésére, illetve az egyes nemzetek közötti együttműködések és kapcsolatok fejlesztésére. Ezt a napot az Európa Tanács Modern Nyelvek Európai Központja támogatja és koordinálja is egyben.
Az esemény saját honlappal is rendelkezik, itt érhető el.
(Kép: pixabay.com)
Olvashatunk olyan hírességekről is, akik több nyelven beszélnek, és kipróbálhatjuk magunkat, hogy felismerjük-e az adott szövegrészből – melyet egy kávézóban, buszon stb. hallhatunk –, hogy vajon milyen nyelven beszélnek a beszélgetésben résztvevők.
Tanuljunk minél több nyelvet, értsünk meg minél több embert!
A szöveg forrása: jelesnapok.oszk.hu ; edl.ecml.at
100 éves a Nemzetközi PEN Club – A világ íróinak nemzetközi szövetsége
A szervezet neve a „Poets, Essayists, Novelists” (költők, esszéírók, regényírók) kezdőbetűiből ered, de ma már a „Poets, Playwrights, Editors, Essayists, Novelists” (költők, drámaírók, szerkesztők, esszéírók, regényírók) kezdőbetűiből áll össze, és magában foglalja az irodalom bármely formájának íróit, például az újságírókat és a történészeket is.
125 éve született F. Scott Fitzgerald (1896–1940) a 20. század egyik legjelesebb modernista regény- és novellaírója, az ún. elveszett nemzedék tagja
Fitzgerald írói fejlődésében a 1920-as évek voltak a legjelentősebbek. Ebben az időszakban Fitzgerald gyakran látogatott Európába, különösen Párizsba és a francia Riviérára. Párizsban összebarátkozott az ott élő amerikai és európai írókkal (James Joyce, Ezra Pound, T. S. Eliot, Gertrude Stein). Közöttük volt Ernest Hemingway, aki csodálta A nagy Gatsby művét és később Fiztgeraldot, a leghűségesebb barátjaként emlegette. Érdekesség, hogy fő műve a harmadik regénye volt, Az Édentől messze (1920) és a Szépek és átkozottak (1922) után.