90 éve született John le Carré
Az író neve összefonódott a kémregény-irodalommal. A szerző a titkosszolgálatok világának hiteles ismerője. Írásaiban a hidegháború és az utána következő évek kémtevékenységét jeleníti meg. Kalandos élete során a brit hadsereg hírszerző testületének megbízásából végzett kihallgatásokat Ausztriában, kémkedett szovjet ügynökök után. Részt vett ügynökök irányításában, lehallgatásában, kihallgatások szervezésében, betörésekben. Dolgozott a külföldi hírszerzésnél, politikai konzulként is tevékenykedett.
Huszonhárom regénye jelent meg nyomtatásban, amely harminchat nyelven olvasható. Az elszánt diplomata, az Árulás, A panamai szabó, Egy tökéletes kém, és még sorolhatnánk a témában ismert könyveit. Legismertebb írása 1963-ban jelent meg, A kém, aki bejött a hidegről címmel, hamar nemzetközi bestselleré vált. Több neves folyóirat is méltatta. A Time magazin minden idők száz legfontosabb regénye közé választotta, a Publishers Weekly 2006-ban a valaha megjelent legjobb kémregényeként írt róla. A mű 1965-ben elnyerte az Edgar Allan Poe-díjat.
Regényeiből több film és filmsorozat is született. Egy-egy alkotásban ő maga is feltűnik. Az Oxfordi Egyetem Bodleian Könyvtárában fellelhetők eredeti le Carré kéziratok és vázlatok. Tíz éve az író könyveit, magánkéziratát és fotógyűjteményét is odaadományozta a híres bibliotékának.
Jó hír a le Carré-rajongóknak!
Már nem kell sokat várni új könyvének kézhez vételéig! Az író utolsó teljes posztumusz könyve Silverview címmel októberben már elérhető lesz az angliai könyvesboltok polcain, azon a héten, amikor le Carré 90 éves lenne. A magyar kiadásra még várni kell, de ahogy az író fia, Nick Cornwell nyilatkozott a megjelenő kötetről, biztos érdemes várni rá: „Gazdag, törvényszéki, lírai, heves, végre a modern titkosszolgálatok lelkét kutatja. Csodálatos és méltó utolsó regény”.
140 éve született Pablo Picasso (1881–1973) spanyol festő
Picasso nemcsak festett, hanem szobrot, kerámiát, mozaikot is alkotott, belekóstolt a színpadi tervezésbe, sőt grafikák is kerültek ki a kezei alól. Picasso apja maga is festő volt, ám amikor felfedezte fia tehetségét, minden erejét az ő támogatására fordította. Picassót tizenöt évesen felvették a királyi képzőművészeti akadémiára, de ő inkább Párizsba utazott magát képezni, ahol számos ismeretséget kötött, baráti körébe tartozott többek között Henri Matisse, Guillaume Apollinaire és Max Jakob.