10 érdekesség a 190 éve született Lewis Carrollról (1832–1898), az Alice Csodaországban írójáról
Lewis Carroll eredeti neve: Charles Lutwidge Dodgson.
Matematikusként 1855 és 1881 között tanított az Oxfordban. A matematikán belül Dodgson elsősorban a geometria, a lineáris és mátrixalgebra, a matematikai logika és a rekreációs matematika területén dolgozott, és csaknem egy tucat matematika könyvet írt a valódi neve alatt. Két könyvet írt logikai játékokról.
2. Több találmány fűződik a nevéhez. Többek között ő készítette el a ma Scrabble néven ismert játék korai változatát.
3. A "Lewis Carroll" álnév a valódi nevének játékos fordítása volt: a Lutwidge latinul Ludovicus, ami angolul Lewis; a Carroll pedig egy ír vezetéknév, amely hasonló a latin Carolus névhez, amelyből a Charles név is származik. Tehát a „fordítás” a következőképpen történt: "Charles Lutwidge" latinra fordítva "Carolus Ludovicus". Ezt aztán visszafordították angolra "Carroll Lewis"-nak, ez megfordítva: "Lewis Carroll".
4. Az Alice Csodaországbant eredetileg egy evezőstúra alatt találta ki, hogy ezzel szórakoztassa a vele utazó gyerekeket. Ők pedig utána addig nyaggatták, míg aztán könyv alakban is leírta nekik.
5. A kézzel írt példány eredetileg az Alice's Adventures Under Ground (Alice kalandjai a föld alatt) címet viselte, és 64 évig az eredeti Alice féltve őrzött tulajdona volt, míg végül 15,4 millió fontért eladta, ami 1928-ban óriási összeg volt. Egy amerikai gyűjtő vette meg, aki aztán a British Librarynek adományozta. Az eredeti kéziratot eddig még soha nem adták kölcsön egyetlen külföldi kiállításra sem, de a digitális verziót bárki végiglapozhatja.
6. A lehetséges alternatív címek – Alice Among the Fairies (Alice a tündérek között) és Alice's Golden Hour (Alice arany órája) – elutasítása után a mű végül Alice Csodaországban (Alice's Adventures in Wonderland) címmel jelent meg 1865-ben Lewis Carroll írói álnéven.
7. Még Lewis Carroll életében elkészült az Alice Csodaországban első színpadi adaptációja. 1886-ban mutatták be a londoni West Enden musical előadás formájában. A tizenkét éves színésznőt, Phoebe Carlót (az első, aki Alice-t alakította) Carroll személyesen választotta ki a szerepre. Carroll 1886. december 30-án részt vett egy előadáson, és naplója feljegyzése szerint élvezte a műsort.
8. 1886-ban Carroll megjelentette az Alice Csodaországban eredeti kéziratát fakmiszile kiadásban, 1890-ben pedig egy rövidített változatot kisebb gyermekek részére The Nursery Alice címen.
9. Sok éven át elterjedt volt az a nézet, hogy saját "Alice"-ét Alice Liddellről, az oxfordi dékán lányáról mintázta, de ezt maga az író többször cáfolta.
10. Az Alice Csodaországban szindróma (Alice in Wonderland syndrome, azaz AIWS), más néven Todd-szindróma Lewis Carroll 1865-ös azonos című könyve után kapta nevét, amelyben az író a szindróma következtében jelentkező képzavarhoz hasonló helyzeteket írt le. Valószínű, hogy Lewis Carroll migrénjeinek következtében fellépő hallucinációja ihlethette a könyv jellegzetes képeit is.
Szöveg forrása: https://en.wikipedia.org/wiki/Lewis_Carroll; https://nlc.hu/
10 érdekesség a 20 éve elhunyt Astrid Lindgrenről (1907–2002), a Harisnyás Pippi írójáról
2017 januárjában a számítások szerint Astrid Lindgren volt a világ 18. legtöbbet fordított írója: könyveit 88 nyelvre fordították le, és a 4. legtöbbet fordított gyermekíró Enid Blyton, Hans Christian Andersen és a Grimm testvérek után. A svéd írónő könyveiből nagyjából 165 millió példány kelt el világszerte. Történeteinek legismertebb figurái Harisnyás Pippi, Háztetey Károly és Juharfalvi Emil.
140 éve született Virginia Woolf (1882–1941) angol regényíró, esszéista, novellista, kritikus
1882. január 25-én Adelina Virginia Stephenként látta meg a napvilágot egy londoni felső-középosztálybeli családban. Apja, Sir Leslie Stephen, híres irodalmár-filozófus és a Viktória-kor egyik legismertebb kritikusa volt. Apjának köszönhetően irodalmi légkörben töltötte gyermekkorát: iskolába nem járt, nevelői és szülei tanították, kivételes műveltségét pedig apja könyvtárában szerezte. Nagyon korán eldöntötte, hogy író akar lenni. 1912-ben ment feleségül Leonard Woolf-hoz. Mentális betegsége és hangulatingadozásai egész életére hatással voltak, de irodalmi termékenysége kisebb szünetekkel bár, de töretlen volt egészen a haláláig.