Július 20-a a Hold napja
1969-ben az Apollo-program keretében Neil Armstrong és Edwin Aldrin ezen a napon léptek elsőként a Holdra.
A tudományos fantasztikus regények cselekményeinek gyakori helyszíne a Hold, ami már a 17. századi irodalmi művekben is megjelent, először Johannes Kepler Az álom és Cyrano de Bergerac Utazás a Holdra című regényekben. Jules Verne Utazás a Holdba és az Utazás a Hold körül című könyveinek hősei sikeres űr- és holdutazást tesznek. Napjaink sci-fi regényei pedig már a Hold kolonizációja utáni lehetséges életformát mutatják be fordulatos bűncselekmények segítségével, mint például Andy Weir Artemis, Kim Stanley Robinson Vörös Hold vagy Anthony O'Neill A sötét oldal című műve. Egressy Zoltán Hold on regénye pedig magyar szemszögből betekintést nyújt a 2040-es évek holdbéli kolonizációs tevékenységbe és az ott kialakuló életbe. Végezetül pedig érdemes elolvasni James R. Hansen Az első ember: Neil Armstrong élete című biográfiáját, ami részletesen ismerteti az űrkutatás fejlődését és az elsőként Holdra lépő ember életét.
Az ismertetett könyvek kölcsönözhetők könyvtárunkból: http://web.kshkonyvtar.hu/katalogus
Az ismertetett könyvek kölcsönözhetők könyvtárunkból: http://web.kshkonyvtar.hu/katalogus
2022.07.20.
Cseh-Szombathy László (1925–2007) szociológus, demográfus, statisztikus, egyetemi tanár
2022.07.21.
15 éve hunyt el Cseh-Szombathy László (Budapest, 1925. június 8. – Budapest, 2007. július 21.) szociológus, demográfus, statisztikus, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja
205 éve hunyt el Jane Austen (1775–1817) angol regényírónő
2022.07.18.
Jane Austen a Büszkeség és balítélet, az Értelem és érzelem című világsikerű regények alkotója éles szemmel, metsző iróniával ábrázolta kora társadalmát, az angol középosztályt, nem véletlenül tekintik a kritikai realizmus egyik előfutárának.