Borítómánia című sorozatunk harmadik részében ezúttal Tillai Tamás borítótervező és egyben a Libri Kiadói Csoport művészeti vezetője munkásságát mutatjuk be.
Tillai Tamás becslése szerint 700 és 1000 közötti könyvborítót tervezett pályafutása során. A munkái közül kedvence a Helikon Kiadónál készített Salman Rushdie könyvsorozat és Oscar Wilde-tól a Dorian Gray arcképe. Tillainál változó, hogy elolvassa-e a könyvet a tervezés előtt (pl. az Agatha Christie sorozat javát olvasta), de sokkal gyakoribb, hogy ú.n. brief alapján dolgozik: a könyv szerkesztője rövid összegzést ír a történetről, a vizuális kulcsokról, esetenként a szerzőről és a könyv eddigi életútjáról. Ez néha – a kiegészítő információk miatt – sokkal pontosabb tervezést tesz lehetővé, mint ha elolvasná a teljes szöveget. Véleménye szerint vannak nehéz zsánerek, mint az ifjúsági- és kamaszirodalom, ahol meg kell találni a bevállalóság (kor)határait, vagy a romantikus könyvek, ahol nehéz elkerülni a sokszor ismételt közhelyeket. Szerinte fontos, hogy egy borító első pillantásra minél többet elmondjon a könyvről, ne legyen kérdéses, hogy krimit vagy útikönyvet rejt-e.
Olvasóként a kis puhatáblás könyvekért rajong, de „alkotásként” egy keménytáblás, védőborítós könyvvel őt is könnyebb elvarázsolni. Kizárólag a borító alapján nem szokott könyvet vásárolni, de több sorozatot elkezdett lecserélni, csupán azért, mert az új kiadások borítói jobban tetszenek neki.