Beszámoló a 2021-es „Könyvtár, ami összeköt” programról
2021. szeptember 27-e és október 22-e között könyvtárunk két munkatársa közel egy hónapot töltött el a „Könyvtár, ami összeköt” programban, ahol egy könyvtári együttműködés keretében 6 határon túli és 2 magyarországi ösztöndíjas könyvtáros, illetve a pályázó könyvtárak delegáltjai vettek részt. A program célja a Kárpát-medencei fiatal magyar könyvtárosok közös munkavégzésének, tapasztalatcseréjének, szakmai együttműködésének elősegítése, támogatása. Könyvtárunkat ösztöndíjasként Kovács László, delegáltként pedig Millich Dóra képviselte. Az alábbi rövid beszámolót Millich Dóra készítette.
Legmeghatározóbb élményeim közé tartozik az MTA Könyvtárába és a tatabányai József Attila Megyei és Városi Könyvtárba tett kirándulás. Az előbbinél felemelő érzés volt a magyar kultúra alapdokumentumait látni, mint például a Madách Imre által írt Ember tragédiájának eredeti kéziratát vagy Vörösmarty Mihály Szózatának eredeti, első javítgatott példányát. Utóbbi könyvtárnál pedig korunk fő kihívásának, a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően alakították ki a könyvtárat, nemcsak az épületet, hanem a könyvtár szolgáltatásai is tükrözik a zöldpolitikát. Számos rendezvényt szerveznek az ökológiával/klímavédelemmel kapcsolatban, illetve külön könyvtári szekció is található erről a fontos témáról.
Összességében sok élménnyel, információval és szakmai tapasztalattal lettem gazdagabb ez alatt az egy hónap alatt. Nem bántam meg, hogy csatlakoztam ehhez a rendkívül élménygazdag programhoz, amely életre szóló emlékekkel gazdagított mind szakmailag, mind emberileg.”
Írásban, házasságban (íróházaspárok) 1.: Dragomán György – Szabó T. Anna
Az Írásban, házasságban nevű sorozatunkban magyar és külföldi íróházaspárok megismerkedésük történetét és közös munkáit, illetve alkotói módszerüket mutatjuk be.
Magyarország szőlőszeti statistikája, 1860–1873
A könyvtár Kötészeti és Sokszorosítási Csoportjának munkatársai a múlt héten az alábbi, igazi kuriózumnak számító kötetet reprodukálták. A KSH első igazgatója, Keleti Károly szerkesztésében 1875-ben megjelent Nemzetközi statistika. Szőlőszet. Magyarország szőlőszeti statistikája, 1860–1873 című kiadványt bár újrakötötték a múlt században, a használat során így is megkopott, ezért szükségét éreztük, hogy egy újranyomást készítsünk a könyvről.