Acsády Ignác (1845–1906) történész, újságíró, író
175 évvel ezelőtt született Acsády Ignác (Nagykároly, 1845. szeptember 9. – Budapest, 1906. december 17.) történész, újságíró, író, az MTA levelező tagja. Acsády a magyar gazdaságtörténet úttörőjének tekinthető. Kutatásaihoz felhasználta a demográfia és a gazdaságstatisztika tudományos eredményeit, továbbá kezdeményezte a statisztikai módszerek alkalmazását a történeti munkákban. Elsőként hívta fel a kutatók figyelmét arra, hogy például a földbirtokosok, a jobbágyok, a zsellérek nevének, a telkek, a robotkötelezettség, a kilenced, a cenzus és egyéb járandóság, illetve kivetett kötelezettség nagyságának megállapításához kiváló adatforrások az urbáriumok és a dézsmajegyzékek.
Forrás: Kovács Csaba – Nádudvari Zoltán: Acsády Ignác. In: Portrék a magyar statisztika és népességtudomány történetéből. Életrajzi lexikon a XVI. századtól napjainkig. Főszerk.: Rózsa Dávid. Budapest, 2014, KSH Könyvtár. 46–47. p.
25 éve hunyt el Csorba Győző (1916–1995) Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító
Már kisgyermekként verselgetett, első költeményeit tizenkét évesen írta. Tizenhat éves korában jelent meg első verse A mi utunk című református középiskolai folyóiratban. Első fordítása – tizenöt évesen – egy Anakreón-vers volt. A görög mellett fordított latinból, németből, franciából, olaszból, oroszból, finnből, norvégból és lengyelből. 16 verseskötetet és 8 válogatott kötetet jelentetett meg.
(Kép: csgyk.hu)
Ma van az olvasás világnapja!
E jeles nap alkalmából szeretnénk figyelmükbe ajánlani Tóth Máté (OSZK Könyvtári Intézet) 2019-es projektismertetését, amelyben a magyar lakosság olvasási és könyvtárhasználati szokásait mutatja be.