Ne vásárolj semmit nap
A „Ne vásárolj semmit!” nap tiltakozás a túlfogyasztás ellen. Ezt a napot Magyarországon november utolsó péntekén tartjuk. Ennek oka egyrészt a nemzetközi akciónaphoz való csatlakozás, másrészt viszont a magyar vásárlási statisztikák is azt mutatják, a legtöbbet péntekenként vásárlunk. November végén ráadásul már nálunk is javában zajlik a nagy karácsonyi reklámhadjárat és a Black Friday akciónapok.
A „Ne vásárolj semmit!” napot 1992-ben Kanadában találták ki egyfajta lázadásként a fogyasztói kultúra ellen az Adbusters (Reklámirtók) szervezet fiataljai. A szemlélet azóta világszerte elterjedt. Magyarországon 2004-ben hirdette meg először a Tudatos Vásárlók Egyesülete. A vásárlási szünnap – vagy más néven fogyasztói böjt, fogyasztásszünet – fogyasztásunk környezeti hatásaira hívja fel a figyelmet. Természetesen a létfontosságú dolgok ezen a napon is megvásárolhatók, csak ne vegyünk felesleges, később megbánt termékeket, legyen az csoki vagy ruha.
A tudatos vásárlással kapcsolatban itt olvashatnak több információt.
(Kép: tudatosvasarlo.hu)
Ma lenne százéves Somlyó György (1920–2006)
A Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító, esszéíró első költeménye 1937-ben jelent meg Az Újság Pogány zsoltárolás – József Attila halálára címmel. Egy év múlva látott napvilágot A kor ellen című verseskötete. Fiatalon a Nyugat költői közé tartozott. A Skót balladák című fordításkötete 1943-ban az Officina Kiadó gondozásában jelent meg. Nagy hatással volt rá a francia szürrealizmus. 1958-ban az ő szerkesztésében és előszavával került nyomtatásba a Francia költők antológiája és Rimbaud teljes életművének első magyar kiadása. Alapító tagja volt a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának (1992) és a Digitális Irodalmi Akadémiának (1998). Az ő kezdeményezésére ünnepeljük 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján, a Magyar Költészet Napját.
November 25. - A Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja
A magyar Országgyűlés 2012. május 21-én a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapjává nyilvánította november 25-ét. 1953-ban ezen a napon érkezett vissza Magyarországra a Gulag-lágerekből szabadon bocsátott rabok első csoportja.
(Kép: wikipedia.hu)