200 éve hunyt el gróf Teleki Sámuel (1739–1822) erdélyi kancellár, a marosvásárhelyi Teleki–Bolyai Könyvtár alapítója
Teleki Sámuel Mária Terézia uralkodása idején királyi kamarás, aztán küküllői főispán és erdélyi kormányszéki tanácsos. II. József uralkodása alatt belső titkos tanácsos, 1784-től 1790-ig királyi biztos az akkor alkotott nagyváradi kerületben. Szabolcs, Békés, Arad, Csanád, Csongrád vármegye főispáni helytartója, a hajdú kerületben főkapitányi helyettes, 1785-től 1787-ig vármegye főispánja, 1792-ben magyar alkancellár és Máramaros vármegye főispánja. II. Lipót uralkodása alatt erdélyi főkancellár és 1791-től ismét Bihar vármegye főispánja is.
Teleki Sámuel érdeme még Janus Pannonius műveinek első kritikai kiadása, amelyhez egykorú kéziratokat és tizenhárom másik kiadást vetett össze. A két kötetes munka 1784-ben Utrechtben jelent meg.
Születésének 200. évfordulója alkalmából 1939-ben emlékkiállítást rendezett a Magyar Nemzeti Múzeum Országos Széchényi Könyvtára. A kiállításon megtekinthető volt Teleki kéziratai, könyvtárának katalógusa, a kortársainak neki ajánlott vagy róla szóló művei, versei és cikkei, valamint a Teleki-tékára vonatkozó rajzok és metszetek.
A szöveg és kép forrásai: arcanum.com; https://hu.wikipedia.org/wiki/Teleki_Sámuel_(kancellár); https://hu.wikipedia.org/wiki/Teleki-Bolyai_Könyvtár; Varjas Béla: Gróf Teleki Sámuel Emlékkiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében 1939 nov. 17-én. In: Magyar Könyvszemle, 1940 (64. évfolyam, 3. folyam, 1. füz., p. 14-15.)
[epa.oszk.hu]
Augusztus 8. – Nemzetközi Macskanap
A Nemzetközi Macskanapot 2002-ben hozták létre az International Fund for Animal Welfare (Nemzetközi Állatjóléti Alap) kezdeményezésére. A nap célja, hogy figyelmet fordítsunk az emberiség egyik legrégebbi társállatára, a macskákra és az ő védelmükre, emberséges bánásmódjukra és szeretetükre. A jeles nap alkalmából néhány macskás könyvet ajánlunk.
55 éve hunyt el Füst Milán (1888–1967) Kossuth-díjas író, költő, drámaíró, esztéta
Füst Milán a magyar szabadvers megteremtője. 2000-ben a Digitális Irodalmi Akadémia posztumusz tagjai közé választotta.