Augusztus 8. – Nemzetközi Macskanap
A Nemzetközi Macskanapot 2002-ben hozták létre az International Fund for Animal Welfare (Nemzetközi Állatjóléti Alap) kezdeményezésére. A nap célja, hogy figyelmet fordítsunk az emberiség egyik legrégebbi társállatára, a macskákra és az ő védelmükre, emberséges bánásmódjukra és szeretetükre. A jeles nap alkalmából néhány macskás könyvet ajánlunk.
Edgar Allan Poe A fekete macska című elbeszélése egy állatszerető történetként indul, ami aztán rémtörténetté alakul át.
Bálint Ágnes Frakk, a macskák réme című klasszikus gyermekkönyv lapjain jelent meg először Frakk, és így kezdődött meg a kutya-macska háború, Lukrécia és Szerénke, a két szemtelen macska és Frakk, a macskák réme között.
David Michie A Dalai Láma macskája könyvét elolvasva egy különleges szemszögből ismerhetjük meg a dalai láma köz- és magánéletének titkait: macskájának az elbeszéléséből.
Melinda Metz Cirmos-hadművelet című könyve egy bájos, kedves történet egy bajkeverő cicáról, aki nagy terveket szövöget a gazdája magánéletét illetően.
Sólyom Anna Macskabár című regényének főhőse, Negore Barcelonában a Macskabárban kezd el dolgozni, ahol az ott élő macskák sorsfordító hatást gyakorolnak a lány életére.
Az ismertetett könyvek elérhetők könyvtárunkban: http://web.kshkonyvtar.hu/katalogus
200 éve hunyt el gróf Teleki Sámuel (1739–1822) erdélyi kancellár, a marosvásárhelyi Teleki–Bolyai Könyvtár alapítója
Teleki Sámuel Mária Terézia uralkodása idején királyi kamarás, aztán küküllői főispán és erdélyi kormányszéki tanácsos. II. József uralkodása alatt belső titkos tanácsos, 1784-től 1790-ig királyi biztos az akkor alkotott nagyváradi kerületben. Szabolcs, Békés, Arad, Csanád, Csongrád vármegye főispáni helytartója, a hajdú kerületben főkapitányi helyettes, 1785-től 1787-ig vármegye főispánja, 1792-ben magyar alkancellár és Máramaros vármegye főispánja. II. Lipót uralkodása alatt erdélyi főkancellár és 1791-től ismét Bihar vármegye főispánja is.