A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: Magyarország
135 éve született Fitz József (1888-1964) magyar könyvtáros; 1934 és 1945 között az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója
580 éve született Hunyadi Mátyás (1443–1490) magyar és horvát, majd cseh király
I. Mátyás néven Magyarország és Horvátország királya 1458-tól, cseh király 1469-től, Ausztria uralkodó főhercege 1486-tól haláláig. Közkeletűen Corvin Mátyás vagy Igazságos Mátyás néven is ismert. Hivatalos latin nyelvű uralkodói nevén Mathias Rex.
Tovább450 éve hunyt el Méliusz Juhász Péter (1532–1572) református lelkész, püspök, egyháztudós, író, botanikus
Méliusz Juhász Péter a magyarországi reformáció legeredetibb és legnagyobb, legszélesebb hatású vezéregyénisége.
TovábbDecember 1. – A magyar rádiózás napja
A magyar rádiózás napja 1925 óta létezik. Minden évben december 1-jén, a folyamatos magyar rádiósugárzás évfordulóján tartják. A jelesnap alkalmából készítettünk egy infografikát a magyar rádióhallgatási szokásokról.
Tovább220 éve alapította meg Széchényi Ferenc az Országos Széchényi Könyvtárat
1802. márciusában Széchényi Ferenc felségfolyamodványt nyújtott be a bécsi Magyar Kancellárián keresztül I. Ferenc királyhoz, hogy nyomtatott könyvekből, kéziratokból, pénzérmékből, rézmetszetekből, címerképekből és térképekből álló gyűjteményét A gróf Széchényi család Magyar Könyvtára (Bibliotheca Hungarica Familiae Comitum Széchényi) néven felajánlhassa a magyar nemzet javára.
TovábbNovember 22. – A magyar közoktatás napja
A Pedagógusok Szakszervezete a hazai közoktatás helyzetének, gondjainak bemutatására, valós társadalmi megítélésének elősegítésére, valamint a szükséges országos és helyi döntések meghozatala, a közös cselekvés kialakítása céljából kezdeményezte a magyar közoktatás napjának létrejöttét, amit 1991 óta szokás megtartani. Az alábbi infografikán az oktatással kapcsolatos hazai statisztikai adatokat láthatják, úgy mint a diákok, tanárok és oktatási intézmények számát a 2021/2022-es tanévben.
Tovább160 éve hunyt el Teleki Blanka (1806–1862) a magyar nőnevelés egyik úttörője, pedagógiai szakíró
Teleki Blanka 1806. július 5-én született Hosszúfalván gazdag erdélyi arisztokrata családban. Blanka nevelőnőktől tanulta a tudományokat és a nyelveket, majd Kolozsvárott járt iskolába. 19 évesen került Budára, ott élő nagyanyja és anyai nagynénje, Brunszvik Teréz mellé, akinek a hatására ő is a nevelői pályát választotta.
Tovább100 éve született Rózsa György (1922–2005) az MTA Könyvtárának főigazgatója
Rózsa György a tanulmányait Nagyváradon, Bukarestben és Budapesten végezte. Pályája kezdetén, 1946-tól a Külügyminisztérium kulturális, majd elnöki osztályán dolgozott. 1948 tavaszán a moszkvai magyar nagykövetségre helyezték át. Követségi titkárként (és ideiglenes ügyvivőként) a protokoll-, a futár-, a hadifogoly- és a nem kárpátaljai repatriációs ügyeket intézte.
Tovább120 éve, 1902. október 8-án tartotta meg az országgyűlés az első ülését az Országház új épületében
1902. október 8-án délelőtt 10 órakor gróf Apponyi Albert mutatta be a sajtó képviselőinek az új parlamentet. A nagy számban megjelent újságírókat az elnökön kívül Csávossy Béla háznagy, Andor Gyula elnöki tanácsos és Regele János irodai főigazgató kalauzolta végig az Országházban. Délután 4 órakor pedig az országgyűlési képviselők és a miniszterek gróf Apponyi Albert és Csávossy Béla vezetése mellett megtekintették az új Országház képviselőházi részét. A Parlament épületének átadása előtt több hónapon keresztül a nagyközönség számára is nyitva volt.
(Forrás: adt.arcanum.com/hu)