A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: világnap
Színházi világnap – március 27.
A színház történetéről születtek már hosszabb, akár tízkötetes művek is, amelyek egy összefogó egységbe igyekeznek bemutatni mindent, ami a színházzal kapcsolatos. Az összefoglaló művekre azonban jellemző a távolabbi nézőpont és a problémák elemzésének hiánya. Így sokszor egy-egy korszak nem kap elég hangsúlyt és még a jelentős eseményekről is csak említés történik.
TovábbMárcius 23. – A meteorológia világnapja
1950. március 22-én Genfben megalakult a Meteorológiai Világszervezet (WMO) – a Nemzetközi Meteorológiai Szervezet utódaként. A szervezet tevékenységi körébe elsősorban a meteorológiai szolgálat világméretű kiépítése, a tagországok közötti gyors időjárási tájékoztatáscsere megszervezése tartozik. Másnap életbe lépett a szervezet alapokmánya, erre emlékezve határozták el 1960-ban a meteorológia világnapja megünneplését, s azt azóta minden évben március 23-án tartják. A 2021-es év témája: az óceán, éghajlatunk és időjárásunk.
TovábbMa van a víz világnapja
Lóczy Lajos geológus, geográfus halálának 100. évfordulóján az MTA Földtudományok Osztálya és a Magyarhoni Földtani Intézet a sokszínű életmű emlékére kötetet állított össze.
Továbbπ-nap
„Sokszor, nagy elbizakodottságunkban, kinevetjük és lenézzük a matematikust, tudákos makacsságával, hogy folyton összead és kivon és oszt és szoroz, mintha azt hinné, hogy össze lehet adni egyik életet a másikkal, hogy ki lehet vonni az örömből a szenvedést, hogy el lehet osztani a boldogságot, hogy meg lehet szorozni egyik percemet a másikkal – mégis, nemcsak nagy tudósok, nagy költők is állították már, hogy a matematika a legösszefogóbb, legigazibb képe a világnak.” (Karinthy Frigyes: Számok - részlet)
TovábbFebruár 20. – A társadalmi igazságosság világnapja
Az ENSZ 2007-ben bevezette a társadalmi igazságosság világnapját, és minden évben február 20-án ünnepeljük meg ezt a napot. Az ünnep maga az emberi jogok győzedelmességét kívánja megtestesíteni, és egyben figyelemfelkeltésként is szolgál azon kisebbségekre, akik a mai napig elnyomásban élnek saját hazájukban.
TovábbFebruár 3. – Rejtvényfejtők napja
Február 3., a magyar rejtvényfejtők napja 2007 óta, annak emlékére, hogy ezen a napon jelent meg először 1957-ben a Füles magazin. Ez a hetilap vasárnaponként jelent meg és a keresztrejtvények mellett tartalmazott képregényeket, vicceket illusztrációkkal, karikatúrákkal. Később évkönyvet is jelentettek meg, egészen napjainkig.
TovábbJanuár 27. – A holokauszt nemzetközi emléknapja
Az ENSZ közgyűlése 2005. november 1-jei határozatával január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította. Az emléknap az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadításának évfordulója.
(Kép: pixabay.com)
A Mikulás egy fantasztikus ember…
Ha ez a kedves ember minden gyermeknek ajándékot akar vinni, akkor a szánjának körülbelül 1.52 millió tonna zsák ajándékot kellene cipelni, amely 490 méter magas és 320 méter széles helyet foglalna.
Ha minden család, akit a Mikulás meglátogat, annyira rendes, hogy nasit ad neki, az 760 millió adag ételt jelent, ezért megközelítőleg 46 milliárd kalóriát fogyasztana el. Ez fedezné egy ember 42 000 évnyi kalóriabevitelét.
Ahhoz, hogy a szánt ekkora rakománnyal meg lehessen mozdítani, 9 millió rénszarvasra lenne szükség, ami 9000 km hosszú lenne, ami az Északi-sark és Panama távolsága.
Forrás: Statista
December 3. – Fogyatékos Emberek Nemzetközi Napja
Az ENSZ által életre hívott világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá válók problémáira. Magyarországon több mint 600 ezerre becsülik a tartósan egészségkárosodott és fogyatékossággal élő emberek számát, sorsuk alakulása közvetve a lakosság mintegy harmadát érinti.
(Kép: sinosz.hu)
December 1. – A magyar rádiózás napja
A magyar rádiózás napját 1925 óta december 1-jén, a folyamatos magyar rádiósugárzás évfordulóján tartják.
(Kép: pixabay.com)