A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: művelődéstörténet
Március 16.: a magyar zászló és címer napja
100 éve született Köpeczi Béla (1921–2010) irodalomtörténész, folklorista, művelődéstörténész, Magyarország oktatásügyi minisztere
A 18–20. századi irodalmi áramlatok művelődés- és eszmetörténeti vizsgálatának kiemelkedő alakja, a 18. századi francia–magyar politikai, diplomáciai és kulturális kapcsolatok kutatója, II. Rákóczi Ferenc életrajzírója.
Tovább700 éve hunyt el Dante Alighieri, "az olasz nyelv atyja"
Dante halála előtt több mint egy évtizeddel kezdte el írni legismertebb művét, a Commediát (Színjáték), amelyet az utókor látott el a Divina (Isteni) jelzővel, és egészen haláláig dolgozott rajta.
Tovább45 éve hunyt el Latinovits Zoltán, a "színészkirály" (1931–1976)
Latinovits Zoltán a legnépszerűbb magyar színészek egyike volt, sokan máig úgy emlegetik: a színészkirály. Anyai ágon testvérei Bujtor István színész és Frenreisz Károly zenész.
TovábbMa, 200 éve született Leövey Klára pedagógus, írónő
200 éve, 1821. március 25-én Máramarosszigeten született Leövey Klára (olykor Löwey vagy Lövei) pedagógus, írónő.
TovábbDecember 1. – A magyar rádiózás napja
A magyar rádiózás napját 1925 óta december 1-jén, a folyamatos magyar rádiósugárzás évfordulóján tartják.
(Kép: pixabay.com)
125 éve engedélyezték a nők egyetemi tanulmányait
Az 1840-es évektől egyre erősödő nőmozgalomnak köszönhetően (amelynek képviselői többek között Teleki Blanka, Karacs Teréz és Veres Pálné voltak) magyar lányok is járhattak középiskolába, szakképző intézménybe.
1895. november 18-án engedélyezték Magyarországon a nők felvételét egyes magyar egyetemeken. A döntés a századfordulón a női egyenjogúság érdekében tett egyik fontos lépés volt. Először a bölcsészeti karok fogadták a nőket, jóval később az orvosi, és még később a műszaki karok.
Fábri Zoltánra emlékezünk
25 évvel ezelőtt ezen a napon (augusztus 23-án) hunyt el Fábri Zoltán film- és színházi rendező, színész, festő. DVD-válogatásunkkal rá emlékezünk.
Tovább