A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: Amerika
75 éve született Paul Auster (1947) amerikai író, költő, fordító, filmkészítő
60 éve jelent meg a Száll a kakukk fészkére című regény az Egyesült Államokban
A Száll a kakukk fészkére 1959-ben készült el, de csak 1962. február 1-jén adta ki a Viking Press & Signet Books kiadó. A regény magyarul először Bartos Tibor fordításában jelent meg az Európa Könyvkiadó Modern Könyvtár című sorozatában, 1972-ben.
Tovább160 éve született Edith Wharton (1862–1937) Pulitzer-díjas amerikai regényíró, novellaíró
1862. január 24-én született New Yorkban. Wharton Amerika kiváltságos rétegéről beavatottként szerzett tapasztalatait és humorát felhasználva írt társadalmi és pszichológiai betekintést adó, metsző humorú regényeket és novellákat. Nagyon jól ismerte korának irodalmi szereplőit és közéleti személyiségeit, köztük Theodore Rooseveltet.
Tovább125 éve született F. Scott Fitzgerald (1896–1940) a 20. század egyik legjelesebb modernista regény- és novellaírója, az ún. elveszett nemzedék tagja
Fitzgerald írói fejlődésében a 1920-as évek voltak a legjelentősebbek. Ebben az időszakban Fitzgerald gyakran látogatott Európába, különösen Párizsba és a francia Riviérára. Párizsban összebarátkozott az ott élő amerikai és európai írókkal (James Joyce, Ezra Pound, T. S. Eliot, Gertrude Stein). Közöttük volt Ernest Hemingway, aki csodálta A nagy Gatsby művét és később Fiztgeraldot, a leghűségesebb barátjaként emlegette. Érdekesség, hogy fő műve a harmadik regénye volt, Az Édentől messze (1920) és a Szépek és átkozottak (1922) után.
Tovább150 éve született Theodore Dreiser (1871–1945) amerikai író, újságíró
Dreiser az amerikai naturalista írói irányzat egyik úttörője volt, amelynek a 19. századi Európában többek között Émile Zola, Gustave Flaubert és Guy de Maupassant voltak a képviselői. Dreiser karaktereinek emberi értéke a nehézségek állhatatos legyőzésében rejlik, és sorsukban a körülmények az igazán mérvadóak.
(Kép: britannica.com)
110 éve született Tennessee Williams (1911–1983), amerikai drámaíró
Eredeti neve Thomas Lanier Williams III volt. Eugene O'Neill-lel és Arthur Millerrel együtt a XX. századi amerikai drámairodalom három legfontosabb drámaírói között tartják számon.
TovábbHonnan értesülnek az egyes generációk a hírekről?
Az Amerikai Egyesült Államokban készült felmérés szerint okostelefonról, számítógépről, illetve tabletről a 18–29 évesek tájékozódnak elsősorban (71%). A tévét a 65 évnél idősebbek választják fő hírforrásnak (68%). Rádióból már nagyon kevesen szereznek információt, főleg az idősebb korosztály (annak is csupán 21%-a). A nyomtatott sajtó sem számít annyira népszerű hírforrásnak, ezt is elsősorban a 65 év felettiek preferálják (mindössze 25%-uk).
Forrás: statista.com
A Yale legnépszerűbb kurzusának címe: boldogság
Január 12-én, alig néhány nappal a tárgyfelvételi felület megnyitása után, a Yale Pszichológia és a jó élet című kurzusára mintegy 300 hallgató jelentkezett. Három nap alatt ez a szám több mint kétszeresére nőtt. Újabb három nap elteltével mintegy 1.200 diák, pontosabban a Yale hallgatóinak majdnem egynegyede vette fel a tantárgyat.
TovábbTeljes napfogyatkozás augusztus 21-én Észak-Amerikában
Hipparkhosz, görög csillagász több, mint kétezer éve napfogyatkozás segítségével oldott meg egy geometriai problémát. Tudta, hogy van egy sáv Törökország északkeleti részén, ahol a Hold teljesen eltakarta a Napot. Míg Alexandriában, ahol tanított, a Napnak csupán a négyötöde volt takarásban. Ebből az apróságból kb. 20%-os hibahatáron belül sikerült meghatároznia a Föld és a Hold távolságát.
Tovább