A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: Magyarország
180 éve, november 19-én született Schulek Frigyes (1841–1919) építész, műegyetemi tanár, az MTA tagja
Schulek Frigyes életének és munkásságának megismerésére Farbakyné Deklava Lilla könyvét ajánljuk olvasóink figyelmébe. Az építészet mesterei sorozatban megjelent kötet egy igazán szép és informatív könyvvel tiszteleg a nagysága előtt.
(Kép: wikipedia.hu)
50 éve hunyt el Macskássy Gyula, a magyar animáció atyja
Macskássy Gyula pályája az 1930-as évek elején Bortnyik Sándor Bauhaus szellemiségű iskolájából, a Műhelyből indult. 20 évesen két társával, Halász Jánossal (a későbbi, Oscar-díjra is jelölt John Halas-szal) és Kassowitz Félixszel alapította a reklámgrafikára és mozgóképes reklámra szakosodott Coloriton Stúdiót. Ekkor kezdett kialakulni az európai avantgárd és az amerikai rajzfilm hatását mutató, magyar népi motívumokra épülő egyedi stílusa. Négy évtizeden átívelő pályafutása alatt, mintegy 150 film elkészítésében közreműködött. Nevéhez fűződik: A kiskakas gyémánt félkrajcárja, a Ceruza és radír, a Két bors ökröcske - a Frakk, a macskák réme korai epizódjainak pedig társrendezője volt. Ő indította el az animációs sorozatfilmgyártást a 60-as években a Peti, majd a Gusztáv című sorozattal.
TovábbOktóber 9. – A magyar fürdőkultúra napja
Több mint száz termálforrás a hozzá tartozó kutakkal, és közel ötven fürdő. Ezen a téren Budapest a világ fővárosai közt egyedülálló.
(Kép: pixabay.com)
Szeptember 21-én A magyar dráma napját ünnepeljük Az ember tragédiája ősbemutatójára emlékezve
Az emléknap célja a magyar színházművészet értékeinek jobb megismertetése, és az írók ösztönzése újabb alkotások létrehozására.
(Kép: pixabay.com)
100 éve született Köpeczi Béla (1921–2010) irodalomtörténész, folklorista, művelődéstörténész, Magyarország oktatásügyi minisztere
A 18–20. századi irodalmi áramlatok művelődés- és eszmetörténeti vizsgálatának kiemelkedő alakja, a 18. századi francia–magyar politikai, diplomáciai és kulturális kapcsolatok kutatója, II. Rákóczi Ferenc életrajzírója.
TovábbAugusztus 29. – A magyar fotográfia napja
1840. augusztus 29-én készült Magyarországon először nyilvános rendezvényen fénykép (dagerrotípia). A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége kezdeményezte magyar fotográfia napjának megünneplését.
TovábbAugusztus 20-a, a magyar államalapítás ünnepe
Magyarország első királya, az elhunytát követően szentté avatott I. István, 980 körül született. Édesapja, Géza nagyfejedelem (945–997) halála után örökölte meg a trónt. A hatalom átvételét követően számos, családjához tartozó riválissal kellett leszámolnia, hogy szilárd államot hozzon létre. Előbb az Árpád-ház legidősebb férfi tagját, Koppányt kellett legyőznie, ezután 1003-ban az erdélyi gyulát, majd 1008 és 1017. között a Maros-vidék urának, Ajtonynak az erőit sikerült legyűrnie.
Tovább110 éve született Bibó István (1911–1979) politikus, politológus, történész
110 éve született Bibó István (1911–1979) politikus, politológus, történész, egyetemi oktató, író, jogász. 1963 és 1971 között a KSH Könyvtár tudományos munkatársaként a nemzetközi cserével foglalkozott. A 2010 őszén megnyílt új olvasótermünk névadója, amely teremben elsősorban a szépirodalom, az ismeretterjesztő irodalom, a gyermekkönyvek, a napilapok és magazinok iránt érdeklődők számára kínálunk olvasnivalót.
TovábbJúlius 31-én ünnepeljük a balatoni halak és a magyar halak napját
Csuka, amur, dévérkeszeg, garda, compó és még sorolhatjuk azokat a halfajtákat, amelyek a Balatonban élnek. 2004-től július utolsó szombatján, idén július 31-én ünnepeljük a balatoni halak és a magyar halak napját. 2021-ben két halfajta, a fogassüllő és a ponty is „balatoni hal” elnevezéssel uniós oltalmat nyert. Gazdasági szempontból ez a két hal a legjelentősebb, szaporításuk az 1920-as évektől tudatos halgazdálkodással történik.
TovábbJúnius 25. – A magyar humor napja
„Nevetni annyit jelent, mint mélységesen élni.” Olvasható Milan Kundera A nevetés és a felejtés című könyvében.
2008 óta június 25-én, Karinthy Frigyes születésnapján ünnepeljük a magyar humor napját. Ezen alkalomból a legjobbnak ítélt Rádiókabaré szerzői, előadói, humoristái kapják meg a Karinthy-gyűrűt, kiemelkedő szakmai munkájuk elismeréseként. Alapítója és adományozója a Magyar Rádió elnöke, 1975 óta.