A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: színház
40 éve hunyt el Tennessee Williams (1911–1983) Pulitzer-díjas amerikai drámaíró
Tennessee Williams leghíresebb színdarabja A vágy villamosa, amelynek főhősét, Blanche-t a mentális beteg nővéréről, Rose-ról mintázta, de egyes irodalmárok úgy vélik, Blanche-ban a szerző számos jellemvonása is megtalálható. Williams a drámáért 1947-ben megkapta a Pulitzer-díjat és a New York Drama Critics Awardot. A művet többször megfilmesítették, opera és balett is készült belőle.
Tovább350 éve hunyt el Moliére (1622–1673) francia drámaíró, rendező és színész; a modern komédia megteremtője
125 éve született Bertolt Brecht (1898–1956) német drámaíró, költő, rendező
Brecht számára a világhírnevet az 1928-ban bemutatott Koldusopera című zenés dráma hozta meg, melynek zenéjét Kurt Weill szerezte. Brecht az epikus színház megteremtője, amelynek törekvése, hogy a néző érzelmi bevonódásának, a szereplőkkel való azonosulásának helyébe a racionális önvizsgálatot, a színpadi történésekre való kritikus reagálást állítsa.
Tovább145 éve hunyt el Szigligeti Ede (1814–1878) magyar drámaíró, műfordító; a Liliomfi írója
Eredeti neve Szathmáry József volt, amikor 1834-ben színész lett, akkor vette fel a Szigligeti Ede nevet. A színháztörténet kiemelkedő alakja, több száz színdarab kötődik a nevéhez. Nevét színház viseli (szolnoki Szigligeti Színház), az ő műve alapján készült minden idők egyik legsikeresebb magyar filmje, a Liliomfi. Legismertebb színdarabjai: a Liliomfi és a Buborékok.
Tovább2023. január 4-én elhunyt Morcsányi Géza műfordító, dramaturg és szerkesztő életének 71. évében
Morcsányi Géza 1952. augusztus 28-án született Budapesten. A hetvenes évek végétől dolgozott dramaturgként, előbb a Pécsi Nemzeti Színházban, később a Győri Kisfaludy Színházban és a Szolnoki Szigligeti Színházban. 1985-ben, Bálint András igazgatóvá válásakor lett a Radnóti Miklós Színház dramaturgja, évtizedeken át határozta meg a színház profilját darabválasztásaival, Csehov és más klasszikus orosz szerzők fordításaival.
Tovább180 éve született Csiky Gergely (1842–1891) drámaíró, műfordító, az MTA levelező tagja
Első versét még elsőéves gimnazistaként, nyolcéves korában írta anyjához. Ezt követően Marosi Gyula néven küldött írásokat újságokba, ezek francia és angol elbeszélések műfordításai voltak. A Napkelet már 1858-ban saját nevével közölt tőle verset.
Első elbeszéléskötete, Az életből 1872-ben jelent meg álnéven. 1875-ben mutatta be a Nemzeti Színház Jóslat című vígjátékát. 1878-ban Temesvárról Budapestre költözött és minden idejét az irodalomnak szentelte. A Nemzeti Színház dramaturgja, a színiakadémia tanára, a Kisfaludy Társaság másodtitkára lett.
210 éve nyílt meg Pest első kőszínháza, a Pesti Városi Német Színház
1812. február 9-én I. Ferenc császár közelgő születésnapjára, fényes ünnepség keretében nyílt meg a pesti Királyi Városi Színház, vagyis ahogy később elnevezték – megkülönböztetve a magyar nyelvű színháztól – a pesti Német Színház a mai Vörösmarty téren. Ez alkalomra az akkori ünnepelt színházi költőt, August von Kotzebue-t kérték fel az alkalmi darab megírására, a nyitóelőadás alkalmával felcsendülő elő- és utójáték megzenésítését pedig Beethoven vállalta.
TovábbSzeptember 21-én A magyar dráma napját ünnepeljük Az ember tragédiája ősbemutatójára emlékezve
Az emléknap célja a magyar színházművészet értékeinek jobb megismertetése, és az írók ösztönzése újabb alkotások létrehozására.
(Kép: pixabay.com)
45 éve hunyt el Latinovits Zoltán, a "színészkirály" (1931–1976)
Latinovits Zoltán a legnépszerűbb magyar színészek egyike volt, sokan máig úgy emlegetik: a színészkirály. Anyai ágon testvérei Bujtor István színész és Frenreisz Károly zenész.
TovábbSzínházi világnap – március 27.
A színház történetéről születtek már hosszabb, akár tízkötetes művek is, amelyek egy összefogó egységbe igyekeznek bemutatni mindent, ami a színházzal kapcsolatos. Az összefoglaló művekre azonban jellemző a távolabbi nézőpont és a problémák elemzésének hiánya. Így sokszor egy-egy korszak nem kap elég hangsúlyt és még a jelentős eseményekről is csak említés történik.
Tovább