A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: évforduló
200 éve került sor Katona József Bánk bán című művének első könyvkiadására
Az Erdélyi Múzeum folyóirat 1814-ben pályázatot írt ki „Eredetiség s jutalomtétel” címmel, a pályázatnak két feltétele volt: a leendő mű lehetőleg magyar történelmi eseményt dolgozzon fel, illetve ne utánozza a korabeli nyugati műveket.
(Szöveg és kép forrása: wikipedia.hu)
Október 23. - Az 1956-os forradalom ünnepe
A hagyományokhoz híven idén is a Parlament előtt kerül sor az 1956-os forradalom és szabadságharc alkalmából az ünnepélyes zászlófelvonásra katonai tiszteletadással.
TovábbValkovics Emil (1930–2000) demográfus, gazdaságdemográfus
A 90 éve született Valkovics Emil (Ungvár, 1930. október 12. – Budapest, 2000. augusztus 15.) kutatóként először gazdaságdemográfiával foglalkozott. Új mutatórendszert dolgozott ki a gazdasági életrajz demográfiai fogalmával kapcsolatban, amely nemzetközi viszonylatban is egyik meghatározója lett a későbbi gazdaságdemográfiai kutatásoknak. Kutatási területeibe egyebek között a termelés és a fogyasztás népmozgalmi összefüggései, az eltartási teher minimalizálása és a népesedési optimum kapcsolata, a népesség gazdasági korfái, a gazdaságilag aktív és inaktív élettartamok vizsgálatai, és a gazdasági halandósági táblák tartoztak.
Tovább2020. szeptember 27-én, 10 éve, hogy megnyílt a Bibó István terem
2010 szeptemberét követően már a II. kerületi lakosok számára is lehetővé vált a könyvek kölcsönzés.
Tovább30 évvel ezelőtt hunyt el Alberto Moravia (1907–1990) regényíró, novellista, költő és esszéíró
Kilencéves korától hosszú éveken át csonttuberkulózissal kezelték. Az ágyhoz kötött időszak alatt szenvedélyévé vált az olvasás, kedvenc írói közé tartozott Dosztojevszkij, Joyce, Goldoni, Shakespeare, Molière és Mallarmé.
TovábbMa lenne 50 éves a tavaly elhunyt Térey János (1970–2019)
Térey János mindhárom irodalmi műnemben nagyot alkotott: a verseken át a színdarabokon keresztül a prózai írásokig.
25 éve hunyt el Csorba Győző (1916–1995) Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító
Már kisgyermekként verselgetett, első költeményeit tizenkét évesen írta. Tizenhat éves korában jelent meg első verse A mi utunk című református középiskolai folyóiratban. Első fordítása – tizenöt évesen – egy Anakreón-vers volt. A görög mellett fordított latinból, németből, franciából, olaszból, oroszból, finnből, norvégból és lengyelből. 16 verseskötetet és 8 válogatott kötetet jelentetett meg.
(Kép: csgyk.hu)
Acsády Ignác (1845–1906) történész, újságíró, író
175 évvel ezelőtt született Acsády Ignác (Nagykároly, 1845. szeptember 9. – Budapest, 1906. december 17.) történész, újságíró, író, az MTA levelező tagja. Acsády a magyar gazdaságtörténet úttörőjének tekinthető. Kutatásaihoz felhasználta a demográfia és a gazdaságstatisztika tudományos eredményeit, továbbá kezdeményezte a statisztikai módszerek alkalmazását a történeti munkákban. Elsőként hívta fel a kutatók figyelmét arra, hogy például a földbirtokosok, a jobbágyok, a zsellérek nevének, a telkek, a robotkötelezettség, a kilenced, a cenzus és egyéb járandóság, illetve kivetett kötelezettség nagyságának megállapításához kiváló adatforrások az urbáriumok és a dézsmajegyzékek.
Tovább2020. szeptember 5-én, 82 évesen hunyt el a cseh származású Jiří Menzel (1938–2020) filmrendező
Nevét sokan a filmek világából ismerik, 1967-ben Oscar-díjat nyert a Bohumil Hrabal művéből készített Szigorúan ellenőrzött vonatok című filmjével. Filmrendező, színházi rendező, színész, több magyar filmben is játszott (Szabó István – Rokonok, Az ajtó, Gyarmathy Lívia – Minden szerdán, Böszörményi Géza – Szívzűr, Maár Gyula – Felhőjáték, Simó Sándor – Franciska vasárnapjai, Koltai Róbert – Világszám!). A magyar kulturális életben betöltött szerepéért 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével jutalmazták.
Tovább