A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: 19. század
125 éve, 1896. május 3-án, Budapesten Ferenc József jelenlétében felavatták a földalatti vasutat, a „kisföldalattit”
A Millenniumi Földalatti Vasút Európa és a világ első, villamos-motorkocsis üzemű földalatti vasútja volt. A vonal megnyitásakor a műszaki színvonalat tekintve az egész vasút, benne a járműpark messze megelőzte korát.
Tovább200 éve ezen a napon született Charles Baudelaire (1821–1867)
A modern francia líra egyik legnagyobb hatású alakja, Charles Baudelaire 1821. április 9-én látta meg a napvilágot Párizsban.
Tovább204 éve született Arany János
204 évvel ezelőtt – elszegényedett nemesi családba – született Arany János igazi zseni volt.
180 évvel ezelőtt született Pierre-Auguste Renoir (1841–1919) francia impresszionista festőművész
Monet-val, Sisley-vel és Cezanne-nal – közösen képviselik az impresszionizmust, amely forradalmasította a festészetet, festményeiken a természet ábrázolásán túl az iparosodó városok lakóinak hétköznapjait örökítették meg. Nem maradtak meg a csak szabadban festés illúziójánál, ugyanolyan mértékben támaszkodtak a fényképezőgép és a tudományos elméletek kínálta lehetőségekre, mint a régi mesterek munkáira és írásaira.
Tovább220 éve született Vörösmarty Mihály (1800–1855)
Ha Vörösmarty Mihályra gondolunk elsősorban a Szózat, a Csongor és Tünde, A vén cigány vagy épp a Gondolatok a könyvtárban alkotója jut eszünkbe. A magyar romantika egyik legnagyobb hatású alakja éppen 220 éve született, már életében országosan elismert író, a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság rendes tagja volt.
(Kép: cultura.hu)
125 éve engedélyezték a nők egyetemi tanulmányait
Az 1840-es évektől egyre erősödő nőmozgalomnak köszönhetően (amelynek képviselői többek között Teleki Blanka, Karacs Teréz és Veres Pálné voltak) magyar lányok is járhattak középiskolába, szakképző intézménybe.
1895. november 18-án engedélyezték Magyarországon a nők felvételét egyes magyar egyetemeken. A döntés a századfordulón a női egyenjogúság érdekében tett egyik fontos lépés volt. Először a bölcsészeti karok fogadták a nőket, jóval később az orvosi, és még később a műszaki karok.
200 éve került sor Katona József Bánk bán című művének első könyvkiadására
Az Erdélyi Múzeum folyóirat 1814-ben pályázatot írt ki „Eredetiség s jutalomtétel” címmel, a pályázatnak két feltétele volt: a leendő mű lehetőleg magyar történelmi eseményt dolgozzon fel, illetve ne utánozza a korabeli nyugati műveket.
(Szöveg és kép forrása: wikipedia.hu)
Kincsek a könyvtárban
270 évvel ezelőtt ezen a napon (augusztus 28-án) született Johann Wolfgang von Goethe. A képen látható illusztrációk egy 1847-es Faust-kiadást díszítenek.
Tovább