A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: 21. század
Ma 55 éves Tóth Krisztina József Attila-díjas magyar költő, író, műfordító
Pályaképe a magyar irodalom tradíciójába egyszerre szervesen illeszkedő, ugyanakkor azt megújító látás- és beszédmódok ívét rajzolja ki. A Nyugat verselési formái, a huszadik századi és kortárs költészetre való utalások, a tárcák pillanatfelvételei vagy a novellák és regények megszólalásai együtt haladnak a nyelv és a kommunikáció problémáira alapozott irodalomfelfogással.
TovábbDecember 1. – A magyar rádiózás napja
A magyar rádiózás napja 1925 óta létezik. Minden évben december 1-jén, a folyamatos magyar rádiósugárzás évfordulóján tartják. A jelesnap alkalmából készítettünk egy infografikát a magyar rádióhallgatási szokásokról.
TovábbNovember 22. – A magyar közoktatás napja
A Pedagógusok Szakszervezete a hazai közoktatás helyzetének, gondjainak bemutatására, valós társadalmi megítélésének elősegítésére, valamint a szükséges országos és helyi döntések meghozatala, a közös cselekvés kialakítása céljából kezdeményezte a magyar közoktatás napjának létrejöttét, amit 1991 óta szokás megtartani. Az alábbi infografikán az oktatással kapcsolatos hazai statisztikai adatokat láthatják, úgy mint a diákok, tanárok és oktatási intézmények számát a 2021/2022-es tanévben.
Tovább95 éves Lator László Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, esszéista, a Nemzet Művésze
Lator László 1927. november 19-én Tiszasásváron született (akkor Csehszlovákia, ma Ukrajna). 1947 és 1951 között magyar–német szakon végzett a Pázmány Péter Tudományegyetemen Budapesten.
1955-től az Európa Kiadó lektora, később főszerkesztője. Versei a Magyarok és a Válasz című folyóiratokban jelentek meg először.
Október 18. – A Magyar Regényírás Napja
1740. október 18-án született Dugonics András, a magyar matematikai műnyelv megteremtője és a magyar regényírás úttörő alakja. Ezen a napon Dugonics munkásságáról szokás megemlékezni, illetve a magyar irodalom és regényírás jelentősége kerül előtérbe. A Magyar Regényírás Napja alkalmából, 2022-ből 5 díjnyertes kortárs magyar regényt ajánlunk.
TovábbMa 60 éves Darvasi László József Attila-díjas író, költő, újságíró, szerkesztő, pedagógus
1986-ban diplomázott a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola magyar–történelem szakán. 1986 és 1989 között Hódmezővásárhelyen és Szegeden általános iskolai tanárként dolgozott. 1989-től a Délmagyarország munkatársa, 1992 és 1993 között a lap kulturális rovatvezetője. 1990-től 1998-ig a szegedi Pompeji című folyóirat szerkesztője. 1993-tól az Élet és Irodalom főmunkatársa.
Tovább20 éves a Litera magyar kortárs irodalmi portál
A Literát alapítói azzal a szándékkal hozták létre, hogy a magyar irodalmi élet, az irodalmi hír- és tartalomszolgáltatás internetes központja, a könyves szakma és az olvasói közösségek platformja, rendszeres nyilvános rendezvényei révén pedig a kortárs magyar irodalom produkciós műhelye legyen. Alapítói: Csejdy András, Keresztury Tibor, Nagy Gabriella és Sebők Marcell. Az irodalmi portál 2002. október 15-én jelent meg az interneten, majd november 21-én a Literát Keresztury Tibor főszerkesztő és Závada Pál író mutatta be a sajtó és a szakma képviselőinek.
Tovább80 éves Nádas Péter Kossuth- és József Attila-díjas író, a modern magyar irodalom egyik meghatározó alakja
100 éve született dr. Polcz Alaine (1922–2007) magyar pszichológus, író
Polcz Alaine 1922. október 7-én született Kolozsváron. Francia keresztnevét édesapjától, Polcz Rudolftól kapta. 1949-ben végzett az ELTE Bölcsészettudományi Karának pszichológia szakán. Ugyanebben az évben kötött házasságot Mészöly Miklós Kossuth-díjas íróval, akivel házassága 2001-ig, férje haláláig tartott.
TovábbA francia Annie Ernaux nyerte 2022-ben az irodalmi Nobel-díjat
Az indoklás szerint azért a bátorságért és éleslátásért, amivel feltárja a személyes memória gyökereit, elidegenedését és határait.
Tovább