A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: 21. század
Ma 55 éves Erdős Virág József Attila-díjas magyar költő, író, drámaíró
A 2013-as Ezt is el című kötetével lett országszerte ismert, ami öt kiadást ért meg, benne olyan versekkel, mint a Na most akkor, a Van egy ország vagy az Én vétkem.
TovábbMa 80 éves Ljudmila Jevgenyjevna Ulickaja orosz írónő
80 éves Várady Szabolcs Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, szerkesztő
80 éve született Cseh Tamás (1943–2009) Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zeneszerző
Cseh Tamás a zenén kívül számos más területen is kipróbálta magát: tanítóként, színészként is tevékenykedett, Jancsó Miklós több filmjében (Még kér a nép, Szerelmem, Elektra, Szörnyek évadja, Kék Duna keringő) játszott. Főszerepet kapott a Nyom nélkül című krimiben, szerepelt a Kutya éji dala, az Idő van, A turné, a Csinibaba és a 6:3 avagy Játszd újra, Tutti! című alkotásokban.
Tovább90 éve született Susan Sontag (1933–2004) amerikai író, filmrendező, aktivista
2023. január 4-én elhunyt Morcsányi Géza műfordító, dramaturg és szerkesztő életének 71. évében
Morcsányi Géza 1952. augusztus 28-án született Budapesten. A hetvenes évek végétől dolgozott dramaturgként, előbb a Pécsi Nemzeti Színházban, később a Győri Kisfaludy Színházban és a Szolnoki Szigligeti Színházban. 1985-ben, Bálint András igazgatóvá válásakor lett a Radnóti Miklós Színház dramaturgja, évtizedeken át határozta meg a színház profilját darabválasztásaival, Csehov és más klasszikus orosz szerzők fordításaival.
Tovább100 éve született Stan Lee (1922–2018) amerikai képregényalkotó, a Marvel Comics egykori elnöke
Ma 85 éves Marék Veronika József Attila-díjas gyerekkönyvíró, grafikus
Marék Veronika 1937. december 19-én született, Budapesten. Tizenhét éves korában rajzolta meg első mesekönyvét, ami A Bem téri gyerekek címen 1956-ban jelent meg. Az Állami Bábszínházban bábszínészi diplomát szerzett, közben pedig levelező tagozaton elvégezte az ELTE Bölcsészettudományi Kar magyar irodalom szakát. 1963-ban kilépett a Bábszínházból és szabadúszó lett.
Tovább20 éve vette át Kertész Imre az irodalmi Nobel-díjat
2002. október 10-én a Svéd Királyi Akadémia Kertész Imrének ítélte a Nobel-díjat irodalom kategóriában. Kertész Imre a 14. magyar díjazottként kapta meg az elismerést, viszont elsőként az irodalom kategóriában. Az indoklás szerint az író "a történelem barbár önkényének kiszolgáltatott törékeny ember tapasztalatait felmutató munkásságáért" kapta meg a legmagasabb irodalmi kitüntetést. Kertész első nyilatkozatában elmondta, hogy nagyon nagy örömmel fogadta a hírt, de akkor sem lett volna elkeseredve, ha nem kapja meg a díjat, hiszen megmaradt volna neki az írás, ami mindenért kárpótolja.
Tovább80 éves Peter Handke Nobel-díjas osztrák író
Peter Handke a mai német nyelvű, és ezen belül az osztrák irodalom élő klasszikusa, aki szinte minden műfajban alkot. Prózaíró és drámaszerző, műfordító, forgatókönyvíró (ő írta Wim Wenders kultuszfilmjének, a Berlin felett az égnek a forgatókönyvét). Évtizedek óta Párizsban él. A délszláv háborúval kapcsolatos állásfoglalásai heves bírálatokat váltottak ki személyével és életművével kapcsolatban is.
2019-ben a Svéd Akadémia Handkének ítélte az irodalmi Nobel-díjat „egy kimagasló életműért, mely nyelvi ötletgazdagsággal emberi tapasztalatok peremterületeinek és specifitásának mélységeit tárja fel”.