December 1. – A magyar rádiózás napja
A magyar rádiózás napját 1925 óta december 1-jén, a folyamatos magyar rádiósugárzás évfordulóján tartják.
(Kép: pixabay.com)
220 éve született Vörösmarty Mihály (1800–1855)
Ha Vörösmarty Mihályra gondolunk elsősorban a Szózat, a Csongor és Tünde, A vén cigány vagy épp a Gondolatok a könyvtárban alkotója jut eszünkbe. A magyar romantika egyik legnagyobb hatású alakja éppen 220 éve született, már életében országosan elismert író, a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság rendes tagja volt.
(Kép: cultura.hu)
Ma lenne százéves Somlyó György (1920–2006)
A Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító, esszéíró első költeménye 1937-ben jelent meg Az Újság Pogány zsoltárolás – József Attila halálára címmel. Egy év múlva látott napvilágot A kor ellen című verseskötete. Fiatalon a Nyugat költői közé tartozott. A Skót balladák című fordításkötete 1943-ban az Officina Kiadó gondozásában jelent meg. Nagy hatással volt rá a francia szürrealizmus. 1958-ban az ő szerkesztésében és előszavával került nyomtatásba a Francia költők antológiája és Rimbaud teljes életművének első magyar kiadása. Alapító tagja volt a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának (1992) és a Digitális Irodalmi Akadémiának (1998). Az ő kezdeményezésére ünnepeljük 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján, a Magyar Költészet Napját.
TovábbNe vásárolj semmit nap
A „Ne vásárolj semmit!” nap tiltakozás a túlfogyasztás ellen. Ezt a napot Magyarországon november utolsó péntekén tartjuk. Ennek oka egyrészt a nemzetközi akciónaphoz való csatlakozás, másrészt viszont a magyar vásárlási statisztikák is azt mutatják, a legtöbbet péntekenként vásárlunk. November végén ráadásul már nálunk is javában zajlik a nagy karácsonyi reklámhadjárat és a Black Friday akciónapok.
TovábbNovember 25. - A Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja
A magyar Országgyűlés 2012. május 21-én a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapjává nyilvánította november 25-ét. 1953-ban ezen a napon érkezett vissza Magyarországra a Gulag-lágerekből szabadon bocsátott rabok első csoportja.
(Kép: wikipedia.hu)
125 éve engedélyezték a nők egyetemi tanulmányait
Az 1840-es évektől egyre erősödő nőmozgalomnak köszönhetően (amelynek képviselői többek között Teleki Blanka, Karacs Teréz és Veres Pálné voltak) magyar lányok is járhattak középiskolába, szakképző intézménybe.
1895. november 18-án engedélyezték Magyarországon a nők felvételét egyes magyar egyetemeken. A döntés a századfordulón a női egyenjogúság érdekében tett egyik fontos lépés volt. Először a bölcsészeti karok fogadták a nőket, jóval később az orvosi, és még később a műszaki karok.
20 éve hunyt el Dányi Dezső (1921–2000) történeti demográfus, a KSH könyvtárának igazgatója
Több évtizedes pályája során jelentős eredményeket ért el a történeti statisztika, a statisztika-történet és a történeti demográfia területén.
Tovább200 éve került sor Katona József Bánk bán című művének első könyvkiadására
Az Erdélyi Múzeum folyóirat 1814-ben pályázatot írt ki „Eredetiség s jutalomtétel” címmel, a pályázatnak két feltétele volt: a leendő mű lehetőleg magyar történelmi eseményt dolgozzon fel, illetve ne utánozza a korabeli nyugati műveket.
(Szöveg és kép forrása: wikipedia.hu)
November 13. - A magyar nyelv napja
A magyar nyelv napját 2009 óta április 23-án ünnepeltük, 2011-től viszont november 13-án.
(Szöveg és kép: wikipedia.hu)
November 9. - A feltalálók napja
A Feltalálók napján azokat ünnepeljük, akik találmányaikkal megkönnyítik mindennapjainkat.
Mi lenne ma például áram, internet, telefon vagy akárcsak golyóstoll nélkül?
A feltalálók napjáról nem emlékeznek meg világszerte. Az egyes országok más-más időpontokban tartják.