Ma 60 éves Darvasi László József Attila-díjas író, költő, újságíró, szerkesztő, pedagógus
1986-ban diplomázott a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola magyar–történelem szakán. 1986 és 1989 között Hódmezővásárhelyen és Szegeden általános iskolai tanárként dolgozott. 1989-től a Délmagyarország munkatársa, 1992 és 1993 között a lap kulturális rovatvezetője. 1990-től 1998-ig a szegedi Pompeji című folyóirat szerkesztője. 1993-tól az Élet és Irodalom főmunkatársa.
Tovább20 éves a Litera magyar kortárs irodalmi portál
A Literát alapítói azzal a szándékkal hozták létre, hogy a magyar irodalmi élet, az irodalmi hír- és tartalomszolgáltatás internetes központja, a könyves szakma és az olvasói közösségek platformja, rendszeres nyilvános rendezvényei révén pedig a kortárs magyar irodalom produkciós műhelye legyen. Alapítói: Csejdy András, Keresztury Tibor, Nagy Gabriella és Sebők Marcell. Az irodalmi portál 2002. október 15-én jelent meg az interneten, majd november 21-én a Literát Keresztury Tibor főszerkesztő és Závada Pál író mutatta be a sajtó és a szakma képviselőinek.
Tovább80 éves Nádas Péter Kossuth- és József Attila-díjas író, a modern magyar irodalom egyik meghatározó alakja
100 éve született Rózsa György (1922–2005) az MTA Könyvtárának főigazgatója
Rózsa György a tanulmányait Nagyváradon, Bukarestben és Budapesten végezte. Pályája kezdetén, 1946-tól a Külügyminisztérium kulturális, majd elnöki osztályán dolgozott. 1948 tavaszán a moszkvai magyar nagykövetségre helyezték át. Követségi titkárként (és ideiglenes ügyvivőként) a protokoll-, a futár-, a hadifogoly- és a nem kárpátaljai repatriációs ügyeket intézte.
Tovább220 éve nyílt meg a marosvásárhelyi Teleki Téka
Gróf Teleki Sámuel a könyvtára állományát csaknem 70 éven át gyűjtötte, mintegy 24 nyugat-európai város könyvpiacáról, vagyona nagy részét erre áldozva. Széles körű levelezést folytatott, utazott, katalógusok alapján tájékozódott, néha húsz évet is várt, míg hozzájuthatott egy könyvritkasághoz. 1797 óta foglalkozott a marosvásárhelyi könyvtár felállításának tervével, amely végül 1799 és 1802 között megépült, elkészültek a polcok, kasztenek. A könyvek felrakását feltehetőleg a kancellár személyesen irányította. A könyvek azóta is sárgaréz drótból font ajtók mögött sorakoznak, hogy a lopást megelőzzék.
Tovább120 éve, 1902. október 8-án tartotta meg az országgyűlés az első ülését az Országház új épületében
1902. október 8-án délelőtt 10 órakor gróf Apponyi Albert mutatta be a sajtó képviselőinek az új parlamentet. A nagy számban megjelent újságírókat az elnökön kívül Csávossy Béla háznagy, Andor Gyula elnöki tanácsos és Regele János irodai főigazgató kalauzolta végig az Országházban. Délután 4 órakor pedig az országgyűlési képviselők és a miniszterek gróf Apponyi Albert és Csávossy Béla vezetése mellett megtekintették az új Országház képviselőházi részét. A Parlament épületének átadása előtt több hónapon keresztül a nagyközönség számára is nyitva volt.
(Forrás: adt.arcanum.com/hu)
100 éve született dr. Polcz Alaine (1922–2007) magyar pszichológus, író
Polcz Alaine 1922. október 7-én született Kolozsváron. Francia keresztnevét édesapjától, Polcz Rudolftól kapta. 1949-ben végzett az ELTE Bölcsészettudományi Karának pszichológia szakán. Ugyanebben az évben kötött házasságot Mészöly Miklós Kossuth-díjas íróval, akivel házassága 2001-ig, férje haláláig tartott.
TovábbA francia Annie Ernaux nyerte 2022-ben az irodalmi Nobel-díjat
Az indoklás szerint azért a bátorságért és éleslátásért, amivel feltárja a személyes memória gyökereit, elidegenedését és határait.
Tovább105 éve született Szabó Magda (1917–2007) Kossuth-díjas magyar író, költő, műfordító
2021-ben közterületet neveztek el róla Budapest II. kerületében: a Szabó Magda sétány a Mammut Bevásárlóközpont és a Széllkapu Park között található, ahol még egy könyvszekrény is helyet kapott.
Tovább