Ma lenne 50 éves a tavaly elhunyt Térey János (1970–2019)
Térey János mindhárom irodalmi műnemben nagyot alkotott: a verseken át a színdarabokon keresztül a prózai írásokig.
25 éve hunyt el Csorba Győző (1916–1995) Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító
Már kisgyermekként verselgetett, első költeményeit tizenkét évesen írta. Tizenhat éves korában jelent meg első verse A mi utunk című református középiskolai folyóiratban. Első fordítása – tizenöt évesen – egy Anakreón-vers volt. A görög mellett fordított latinból, németből, franciából, olaszból, oroszból, finnből, norvégból és lengyelből. 16 verseskötetet és 8 válogatott kötetet jelentetett meg.
(Kép: csgyk.hu)
Acsády Ignác (1845–1906) történész, újságíró, író
175 évvel ezelőtt született Acsády Ignác (Nagykároly, 1845. szeptember 9. – Budapest, 1906. december 17.) történész, újságíró, író, az MTA levelező tagja. Acsády a magyar gazdaságtörténet úttörőjének tekinthető. Kutatásaihoz felhasználta a demográfia és a gazdaságstatisztika tudományos eredményeit, továbbá kezdeményezte a statisztikai módszerek alkalmazását a történeti munkákban. Elsőként hívta fel a kutatók figyelmét arra, hogy például a földbirtokosok, a jobbágyok, a zsellérek nevének, a telkek, a robotkötelezettség, a kilenced, a cenzus és egyéb járandóság, illetve kivetett kötelezettség nagyságának megállapításához kiváló adatforrások az urbáriumok és a dézsmajegyzékek.
TovábbMa van az olvasás világnapja!
E jeles nap alkalmából szeretnénk figyelmükbe ajánlani Tóth Máté (OSZK Könyvtári Intézet) 2019-es projektismertetését, amelyben a magyar lakosság olvasási és könyvtárhasználati szokásait mutatja be.
Tovább2020-ban szeptember 6-án ünnepeljük A nagyszülők világnapját
A nagymamák és nagypapák fontos szerepet játszanak a családok életében. Az infografikán elrejtettünk egy elemet, a világnapot jelképező virágot. Melyik növényre gondoltunk?
Tovább2020. szeptember 5-én, 82 évesen hunyt el a cseh származású Jiří Menzel (1938–2020) filmrendező
Nevét sokan a filmek világából ismerik, 1967-ben Oscar-díjat nyert a Bohumil Hrabal művéből készített Szigorúan ellenőrzött vonatok című filmjével. Filmrendező, színházi rendező, színész, több magyar filmben is játszott (Szabó István – Rokonok, Az ajtó, Gyarmathy Lívia – Minden szerdán, Böszörményi Géza – Szívzűr, Maár Gyula – Felhőjáték, Simó Sándor – Franciska vasárnapjai, Koltai Róbert – Világszám!). A magyar kulturális életben betöltött szerepéért 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével jutalmazták.
Tovább100 éve született Ray Bradbury (1920–2012) amerikai író
A leghíresebb kisregénye, a Fahrenheit 451, a papír gyulladáspontjáról kapta a nevét. A disztópikus történet egy olyan jövőbeli diktatúrára épül, ahol betiltották az olvasást és elégetik a könyveket.
Tovább170 éve hunyt el Honoré de Balzac (1799–1850) francia regényíró
Könyvtárunk Timar András-gyűjteményében több eredeti nyelven megírt Balzac-művet is kezébe vehet az olvasó. Az évforduló kapcsán a La comédie humaine (Emberi színjáték) gazdagon illusztrált gyűjteményes kötetét szeretnénk a figyelmükbe ajánlani. A hosszabb-rövidebb epikai műveket tartalmazó nagy regényfolyam első írása 1834-ben íródott; az utolsó, 95. darab 1841-ben készült el.