120 éve született Sir Pelham Grenville Wodehouse (1881–1975) brit író és drámaíró, az „angol Rejtő Jenő”
P.G. Wodehouse legismertebb a Jeeves-es és Blandings Kastély-os regényeiről és novelláiról, de tehetséges drámaíró és dalszövegíró is volt, társalkotója és írója volt tizenöt darabnak és 250 dalszövegnek közel harminc zenés vígjátékhoz. Társszerzője volt Molnár Ferencnek is, ő dolgozta át zenés színpadra a Játék a kastélyban című színművét, The Play’s the Thing (A színdarab az igazi) címen.
TovábbKeszthelyiné Rédei Mária (1951–2009) közgazdász, statisztikus
70 éve született Keszthelyiné Rédei Mária (Jászdózsa,1951. október 14. – Budapest, 2009. december 27.) közgazdász, statisztikus
Október 9. – A magyar fürdőkultúra napja
Több mint száz termálforrás a hozzá tartozó kutakkal, és közel ötven fürdő. Ezen a téren Budapest a világ fővárosai közt egyedülálló.
(Kép: pixabay.com)
100 éves a Nemzetközi PEN Club – A világ íróinak nemzetközi szövetsége
A szervezet neve a „Poets, Essayists, Novelists” (költők, esszéírók, regényírók) kezdőbetűiből ered, de ma már a „Poets, Playwrights, Editors, Essayists, Novelists” (költők, drámaírók, szerkesztők, esszéírók, regényírók) kezdőbetűiből áll össze, és magában foglalja az irodalom bármely formájának íróit, például az újságírókat és a történészeket is.
Tovább2001 őszétől minden év szeptember 26-a a Nyelvek Európai Napja
Az első eseményen az Európai Unió tagországaiból ötven ország vett részt. Az Európa-szerte készülő programok felhívják a figyelmet a nyelvek elsajátításának fontosságára, a kultúrák közti különbségek megőrzésére, illetve az egyes nemzetek közötti együttműködések és kapcsolatok fejlesztésére. Ezt a napot az Európa Tanács Modern Nyelvek Európai Központja támogatja és koordinálja is egyben.
Az esemény saját honlappal is rendelkezik, itt érhető el.
(Kép: pixabay.com)
125 éve született F. Scott Fitzgerald (1896–1940) a 20. század egyik legjelesebb modernista regény- és novellaírója, az ún. elveszett nemzedék tagja
Fitzgerald írói fejlődésében a 1920-as évek voltak a legjelentősebbek. Ebben az időszakban Fitzgerald gyakran látogatott Európába, különösen Párizsba és a francia Riviérára. Párizsban összebarátkozott az ott élő amerikai és európai írókkal (James Joyce, Ezra Pound, T. S. Eliot, Gertrude Stein). Közöttük volt Ernest Hemingway, aki csodálta A nagy Gatsby művét és később Fiztgeraldot, a leghűségesebb barátjaként emlegette. Érdekesség, hogy fő műve a harmadik regénye volt, Az Édentől messze (1920) és a Szépek és átkozottak (1922) után.
TovábbFügedi Erik (1916–1992) történész, levéltáros, könyvtáros, egyetemi tanár
105 éve született Fügedi Erik (Bécs, 1916. szeptember 22. – Budapest, 1992. június 18.) történész, levéltáros, könyvtáros, egyetemi tanár
TovábbSzeptember 21-én A magyar dráma napját ünnepeljük Az ember tragédiája ősbemutatójára emlékezve
Az emléknap célja a magyar színházművészet értékeinek jobb megismertetése, és az írók ösztönzése újabb alkotások létrehozására.
(Kép: pixabay.com)
1954 óta tartjuk a gyermekek világnapját szeptember 20-án
A fejlődő országok gyermekeinek támogatása mellett minden évben ezen a napon intéz az UNICEF felhívást a világ országaihoz, hogy a gyermekek 1959. évi ENSZ-deklarációjában lefektetett jogait támogassák és védelmezzék.
(Kép: pixabay.com)